Logo_Web

Moderne indrettet sommerhus på lukket vej nær Ve­ster­ha­vet

Hus-ID: 2241
Lyngdraget 53, Klegod
5 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
1 stk husdyr


En ferie på den langstrak­te odde Holmsland Klit giver jer rig mulighed for at slappe af og nyde den friske luft, omgivet af bløde klitter, duftende hy­ben­bu­ske og lilla lyng. Og når det lige præcis foregår her, i dette flotte sommerhus på Lyng­dra­get 53, har I samtidig nem adgang til badebyen Søndervigs mange tilbud og derudover bare 700 meter til Ve­ster­ha­vet og den smukke sand­strand.

Velkommen indenfor

Be­lig­gen­he­den er bestemt ikke det eneste, der er at­trak­tivt ved huset, for inde bag den mørke facade venter der jer en lys og lækker fe­ri­e­bo­lig med moderne interiør. I får en skøn ramme om mad­lav­nin­gen i det ve­lud­sty­re­de, åbne køkken, og når der er dækket op, er det herligt at kunne samles om spi­se­bor­det til langstrak­te måltider med gode snakke. Sofahjørnet er en hyggelig krog med fladskærms-tv og brændeovn, og når det er sengetid, kan I fordele jer på husets tre dejlige soveværelser. Husets badeværelse fremstår i lige så flot stand som de øvrige rum.

Nyd livet udenfor

Når vejret er til det, kan I åbne stuens skydedør og træde lige ud på den sydvendte terrasse. Her kan I ikke bare nyde solen, men også udsigten til det na­tu­ra­re­al, der breder sig i forlængelse af grunden – sikke et dejligt sted at slikke sol og mærke feriefreden helt ud i kroppen! Nærmest huset er der græsplæne på na­tur­grun­den.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser

Om­gi­vel­ser­ne omkring som­mer­hu­set er fredelige, for Lyng­dra­get ender blindt, og I bor lige ud mod et naturskønt areal. De høje klitter, der markerer over­gan­gen til Søndervig Strand, ligger kun få hundrede meter væk, og turen til Ve­ster­ha­vet kan oplagt foregå til fods gennem det smukke landskab. Her på Holmsland Klit har I også kort afstand til Ringkøbing Fjord, så hvis I vil, kan I opleve såvel so­l­op­gan­gen som sol­ned­gan­gen over vandet på samme dag. Surfing, badeture og lyst­fi­ske­ri kan også oplagt blive del af ferien, og hvis I får lyst til en stor is, en tur på golfbanen eller aftensmad på en re­stau­rant, kan I køre til feriebyen Søndervig på få minutter.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.

Andre faciliteter

5 voksne
1 stk husdyr
77 m² Hus
Bygget i 1972
2.042 m² Grunda­re­al
Renoveret i 2023
Elvarme

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken-alrum
Skur / Udhus
Soverum : 3
Stue

Afstande

700 m til kysten
2,7 km til re­stau­rant
4,0 km til golfbane
2,8 km til svømmehal
1,3 km til fjorden

Regler

Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Søndervig

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den friske ve­sten­vind, OPLEV en historisk bunker, og NYD roen i klitterne over de smukke hvide sand­stran­de. Mu­lig­he­der­ne er mange her i Søndervig, en historisk og moderne badeby, med puls, gode spi­se­ste­der og masser af ak­ti­vi­te­ter for alle. Hos Fe­ri­e­part­ner Søndervig ønsker vi jer den bedste ferie. VELKOMMEN til Klitterne, heden og badebyen Søndervig.
Feriepartner Søndervig