Logo_Web

Flot og ve­lud­sty­ret feriehus lige ud til Ring­kø­bing Fjord

Hus-ID: 752
Slusen 52, Hvide Sande Strand og By
6 gæster
3 soveværelser
2 badeværelser
1 stk husdyr

Vil I vågne op til van­dud­sigt og høj himmel hver dag på jeres næste ferie? Så skal I skynde jer at booke dette flotte feriehus, der ligger i første parket til Ringkøbing Fjord, dejligt centralt i Hvide Sande.

Indendørs

Pa­nora­maud­sig­ten er en lækker feature ved som­mer­hu­set, men det er bestemt ikke eneste grund til at holde ferie her. Huset er nemlig udstyret med både spabad og sauna på de to badeværelser, og der er brændeovn, fladskærms-tv og bløde siddemøbler i stuen – med andre ord får I rig mulighed for at slappe af i varme og kom­fortab­le om­gi­vel­ser. Stuen ligger i åben for­bin­del­se med køkkenet, der har gode ar­bejds­for­hold og en hyggelig spi­se­plads. Soveværelser er der tre af, hvoraf det største har en im­po­ne­ren­de fjor­dud­sigt ligesom stuen. Hvis I har været ude at fiske og kommer hjem med en større fangst, er det smart, at husets grovkøkken er indrettet som bryggers med fryser og håndvask, der kan bruges som fi­ske­ren­se­plads.

Udendørs

Ude i det fri har I to gode op­holds­a­re­a­ler at vælge imellem. Er I mest i humør til ro og ufor­styr­re­de om­gi­vel­ser, skal I sætte jer i den lukkede solgård mellem garagen og huset, og hvis det er fjor­dud­sig­ten, der lokker, kan I sætte jer på den sydvendte terrasse, der ligger få meter fra vandet.

Be­lig­gen­hed

Huset er del af den populære bebyggelse Slu­se­hu­se­ne, der breder sig langs med fjord­ky­sten øst for Hvide Sandes sluse. Her kan I følge livet på vandet og se, hvordan sæler og måger kon­kur­re­rer med fiskerne om at få bid og I kan selv tage del, hvis I tager fi­ske­gre­jet med ned til havnens gode fi­ske­plad­ser. I bor tæt på Ty­sker­hav­nen såvel som indkøbs­mu­lig­he­der og spi­se­ste­der i den hyggelige bymidte, og Ve­ster­ha­vet kan I gå til på cirka 20 minutter. Hvide Sande er ikke kun et godt rejsemål for lyst­fi­ske­re og ba­de­nym­fer, men nærheden til havet og fjorden tiltrækker også et stort antal surfere og andre vand­sport­s­udøvere. På land kan I udforske Holmsland Klit til fods og på cykel – og hvis I vil på langtur, kan I cykle den flotte rute rundt om Ringkøbing Fjord.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.

Andre faciliteter

6 voksne
1 stk husdyr
113 m² Hus
Bygget i 2005
Fjor­dud­sigt
Panorama
Fjern­var­me

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Bryggers
Køkken-alrum
Soverum : 3
Stue

Afstande

25 m til kysten
500 m til re­stau­rant
14,0 km til golfbane
400 m til svømmehal
25 m til fjorden

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste sol­ned­gan­ge fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sand­stran­de, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kuli­na­ri­ske op­le­vel­ser, så er Hvide Sande stedet. I Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande er vi din lokale spar­rings­part­ner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste fe­ri­e­op­le­vel­ser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.
Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Aktivitet hos Sportsfiskercenteret i Hvide Sande

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret ved af­van­dings­slu­sen i Hvide Sande er et oplagt sted at prøve lykken med fi­ske­stan­gen under din ferie i sommerhus. Her kan både du og familiens mindste få en hyggelig og aktiv oplevelse ved vandet uanset om du er erfaren lyst­fi­sker eller prøver det for første gang.

Området omkring slusen, havnen og molerne er kendt som et af de bedste fi­ske­ste­derVe­st­ky­sten. Her har du gode chancer for at fange bl.a. sild, hornfisk og makrel, og der er næsten altid liv langs vandet, hvor lyst­fi­sker­ne står side om side og håber på at få noget på krogen.

Dreng på wakeboard i vandet

Kabelpark

Har du lyst til fart, sjov og en aktiv oplevelse på som­mer­hus­fe­ri­en, er Kabelpark i Hvide Sande et rigtig godt bud. Her kan du prøve kræfter med wakeboard og vandski på Ring­kø­bing Fjord, og køre sammen med de andre, som du kender det fra pisterne i Alperne.

Kabelpark er en ka­bel­dre­vet vandski- og wakeboard-bane, hvor du som i en slæbelift bliver trukket hen over vandet. Det er en be­gyn­der­ven­lig vandsport, hvor suc­ces­ra­ten for førs­te­gangs­u­dø­ve­re er over­ra­sken­de høj - og altid sjov. De fleste fanger lyn­hur­tigt teknikken, og med et in­tro­kur­sus i bagagen kan også de mindre børn have den fedeste optur når de lærer at beherske skiene eller boardet.

Lokale oplevelser i Hvide Sande