Logo_Web

Smagfuldt sommerhus til 5 personer

Hus-ID: VE213
Nordvej 73 A 0, Vejers Strand og by
5 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
1 stk husdyr

Char­me­ren­de sommerhus be­lig­gen­de midt i klitrækken og mindre end 100 meter fra stranden. Som­mer­hu­set er indrettet til 5 gæster. Det er lyst og venligt indrettet. Som­mer­hu­set er smagfuldt møbleret. I stuen står en lys, hyggelig lædersofa til rådighed. Fra sofaen har du en flot udsigt til pejsen. Det tyske tv-program modtager du via Stofa, derfor kan du kun modtage 5–8 tyske kanaler. Der er en var­me­pum­pe i som­mer­hu­set. Med denne var­me­pum­pe har I mulighed for at sænke strømud­gif­ter­ne, da var­me­pum­pen er ener­gi­ef­fek­tiv. Det rummelige køkkenområde er in­te­gre­ret med spi­se­plad­sen, nærmest som et alrum. Køkkenet er udstyret med komfur med keramisk kogeplade, ovn, op­va­ske­ma­ski­ne samt køle-/fryseskab. Badeværelset har toilet, håndvask, bruser og sauna. Va­ske­ma­ski­nen er også placeret i badeværelset. Der er i alt tre dejlige soveværelser i huset. To af dem er indrettet med hvert et dob­belt­seng, og det tredje har en en­kelt­seng. Terrassen løber rundt om som­mer­hu­set. På bagsiden er en flot træterrasse, som er lukket. To små områder er endda overdækkede. På bagsiden er der en trappe til klitterne. Som­mer­hu­set har in­ter­net­for­bin­del­se (Wi‑Fi). Maks. ét kæledyr er tilladt. Rygning er ikke tilladt. Som­mer­hu­set er bygget i 1987.

Andre faciliteter

5 voksne
1 stk husdyr
93 m² Hus
Bygget i 1987
1.306 m² Grunda­re­al
Brændeovn

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 3
Stue

Afstande

100 m til stranden
500 m til indkøb
500 m til re­stau­rant

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Vejers Strand

Gruppebillede af Feriepartner Vejers Strand - Die Hyggelige Dänen

<p>Vi - Die "hyggelige" Dänen - er i 2026 blevet en del af Fe­ri­e­part­ner-familien under navnet Fe­ri­e­part­ner Vejers Strand. Men alt er (na­tur­lig­vis) helt, som det plejer at være. Siden 1984 har vi budt fe­ri­e­gæ­ster fra ind- og udland velkommen til Vejers Strand, og det vil vi fortsætte med - med de samme smil, den samme kærlighed til vores lo­ka­l­om­rå­de og med den samme brede pallette af an­be­fa­lin­ger til for­skel­li­ge herlige, lokale fe­ri­e­op­le­vel­ser nær Vejers Strand.</p>

Feriepartner Vejers Strand

Lokale op­le­vel­ser ved Vejers Strand

Vejers Strand_Oksbøl Pansermuseum

Panser- og Ar­til­le­ri­mu­se­et

Er du in­ter­es­se­ret i mi­li­tær­hi­sto­rie, eller vil du bare opleve noget lidt an­der­le­des på som­mer­hus­fe­ri­en, er Panser- og Ar­til­le­ri­mu­se­et et spændende ud­flugts­mål i Oksbøl. Her kan du komme helt tæt på nogle af de kampvogne og pansrede køretøjer, der gennem tiden har været i dansk tjeneste.

Museet rummer Danmarks største samling af pan­ser­kø­re­tø­jer fra det danske forsvar. Når du går rundt mellem de store maskiner, får du et fa­sci­ne­ren­de indblik i mi­li­tæ­rets udvikling og de køretøjer, der har været en del af den danske hærs historie. De im­po­ne­ren­de kampvogne og pansrede køretøjer giver en helt særlig oplevelse, hvor man virkelig kan fornemme stør­rel­sen og teknikken bag.

Udstilling på FLUGT – Refugee Museum of Denmark

FLUGT – Refugee Museum of Denmark

En som­mer­hus­fe­rie ved Ve­st­ky­sten handler ofte om strand, natur og ro. Men nogle dage kalder også på en oplevelse, der giver lidt mere at tænke over. Her er FLUGT – Refugee Museum of Denmark i Oksbøl et oplagt ud­flugts­mål.

Museet er tegnet af den ver­den­skend­te ar­ki­tekt­grup­pe BIG og ligger smukt placeret ved Aal Plantage. Allerede når du ankommer, kan du mærke, at det er et særligt sted. De to bevarede ho­spi­tals­byg­nin­ger fra den tidligere flygt­nin­ge­lejr er blevet forbundet af en moderne til­byg­ning, hvor stål og glas skaber en kontrast mellem fortid og nutid. Det er ar­ki­tek­tur, der både imponerer og inviterer indenfor.

Lokale oplevelser ved Vejers Strand