Logo_Web

Sommerhus 70355, Thors­min­de, til 4 personer og 1 husdyr

Hus-ID: 70355
Mågevej 13, Thorsminde
4 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Velkommen indenfor
Midt i hyggelige Thors­min­de finder I dette char­me­ren­de sommerhus, hvor den ægte som­mer­hus­stem­ning straks mærkes. Her er plads til at slappe af og nyde roen i de hyggelige om­gi­vel­ser. I stueplan finder I husets op­holds­rum med stue og køkken i åben for­bin­del­se samt et soveværelse. Fra stuen er der direkte udgang til en af husets terrasser, som er hævet fra jorden – et dejligt sted at nyde mor­genkaf­fen eller af­ten­so­len. På 1. sal ligger de to øvrige soveværelser samt et op­holds­rum, hvorfra der er en fan­ta­stisk udsigt over Nissum Fjord. I kælderen finder I badeværelse, et ekstra toilet samt husets sauna – perfekt til at blive varmet godt igennem efter en lang dag ved vandet.

Huset er ikke børne­ven­ligt, da trapperne er meget stejle. Der er desuden ikke så højt til loftet i kælderen, så hvis du er 185 cm eller højere, kan du ikke stå fuldt oprejst. Trapperne i huset bidrager til husets charme og som­mer­hus­stem­ning, men kræver ekstra opmærksomhed i daglig brug.

Nyd livet udenfor
Som­mer­hu­set ligger på en skøn na­tur­grund, hvor der er god plads til at nyde udelivet. Grunden er indhegnet hele vejen rundt, så familiens hund trygt kan løbe frit rundt og udforske om­gi­vel­ser­ne. Fra haven er der en havelåge i hjørnet af grunden, hvorfra I kan gå direkte ned til fjorden. Her kan I nyde den smukke natur, tage en gåtur langs vandet eller bare finde roen i de naturskønne om­gi­vel­ser. Som­mer­hu­set er også oplagt til fi­ske­fe­rie. I kælderen findes både fi­ske­ren­se­bord og fryser, så dagens fangst nemt kan klares og opbevares efter en god dag ved vandet.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Thors­min­de er en hyggelig og autentisk fiskerby, smukt placeret mellem Ve­ster­ha­vet og Nissum Fjord. Her er havet og naturen altid tæt på, og stem­nin­gen er præget af byens stolte fi­sker­tra­di­tio­ner. Fra huset er der ikke langt til molen, hvor lyst­fi­ske­re ofte står side om side og prøver lykken. I kan også tage en tur til den brede sand­strand ved Ve­ster­ha­vet, gå lange ture langs vandet eller besøge det spændende Stran­dings­mu­se­um St. George, som fortæller dra­ma­ti­ske historier fra havets historie. Her er kort sagt de perfekte rammer for en af­slap­pen­de ferie med natur, fiskeri og ægte vestjysk kyst­stem­ning.

Andre faciliteter

4 voksne
1 stk husdyr
129 m² Hus
Bygget i 1942
Fjor­dud­sigt
Renoveret i 2022
Fjern­var­me

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Bryggers
Entré
Gæ­ste­toilet
Køkken
Soverum : 3
Stue

Afstande

500 m til stranden
500 m til indkøb
500 m til havet
100 m til fjorden

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Vedersø Klit

Feriepartner Vedersø Klit
Hos Fe­ri­e­part­ner Vedersø Klit er kun­de­ser­vi­ce, personlig betjening og indgående lo­kal­kend­skab i højsædet, når vi udlejer kva­li­tets­som­mer­hu­se i fe­ri­e­om­rå­der fra Vedersø Klit i syd til Thors­min­de i nord. Området er et roligt område og hvis du også gerne vil have hunden med på ferie, finder du ikke noget bedre område end Vedersø Klit. Her er storslået natur med masser af ud­fol­del­ses­mu­lig­he­der, hvad enten du opholder dig i skoven, på stranden eller i vandet.
Feriepartner Vedersø Klit