Logo_Web

Rummeligt og ve­lind­ret­tet feriehus på kuperet klitgrund

Hus-ID: 231
Kræ Degns Vej 20, Klegod
7 gæster
3 soveværelser
2 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Dette ve­lind­ret­te­de feriehus er ideelt til ven­ne­grup­pen eller den store familie, for med tre værelser og en hems er her sove­plad­ser til syv personer. En stor, lys op­holds­af­de­ling giver masser af plads til fe­ri­e­hyg­ge, og de solvendte terrasser samt en ugeneret, kuperet klitgrund sørger for, at I kan nyde sommerens lune dage i solen. Med få minutters gang til Klegod Strand får I også rig mulighed for at bade i Ve­ster­ha­vet på daglig basis.

Indendørs

Som­mer­hu­set er indrettet med loft til kip og frilagt hanebjælker, der sammen med rustikke klin­ke­gul­ve skaber en hyggelig og rar atmosfære. Den store, åbne op­holds­af­de­ling har et skønt ly­sind­fald fra de mange vin­du­es­par­ti­er, og her er mange hyggelige kroge, hvor I kan slappe af med en god bog i en lænestol eller en spændende film i sofaerne, mens brændeovnen varmer. Køkkenet er rummeligt, ve­lud­sty­ret og byder på en op­va­ske­ma­ski­ne, og retterne serveres let både ved spi­se­bor­det eller på den sydvendte terrasse. I fe­ri­e­hu­sets ene ende findes en sove­af­de­ling med to værelser, og i den modsatte findes yder­li­ge­re et værelse. Desuden er her en hems ved køkkenet, hvor de yngste kan sove eller indrette en hyggelig læse- og legehule. Badeværelset er indrettet med bru­se­ni­che og va­ske­ma­ski­ne, og her er yder­li­ge­re et toilet samt et depotrum med fryser.

Udendørs

Fra stuen er der direkte adgang til en sydvendt, overdækket terrasse, der ligger godt i læ for ve­sten­vin­den, og her kan sommerens måltider serveres i det fri. Omkring huset findes yder­li­ge­re terrasser, og grunden er omkranset af be­plant­ning og forhøjninger, der gør den ugeneret. De yngste har god plads til leg, og her er både en sandkasse og et gyn­ge­sta­tiv.

Be­lig­gen­hed

Med omtrent 600 meter til stranden kan I nyde som­mer­da­ge­ne ved vandet med sol­bad­ning og op­fri­sken­de dukkerter. Samtidig er her masser af van­dre­sti­er gennem Klegods natur, hvor I kan gå lange ture og nyde den friske luft. Ringkøbing Fjord byder på gode sur­f­plad­ser og surfspots, og I kan fiske ved områdets fiskesøer samt ved Af­van­dings­slu­sen i Hvide Sande, hvor sælerne også leder efter fangst. Det tropiske badeland i Søndervig er et godt mål for en fa­mi­lie­ven­lig udflugt, og byen byder også på en golfbane og gode spi­se­ste­der.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.




Andre faciliteter

7 voksne
141 m² Hus
Bygget i 1976
Delvis renoveret i 1999
Elvarme
Elkedel

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Hems
Køkken-alrum
Skur / Udhus
Soverum : 3
Stue

Afstande

600 m til kysten
5,4 km til re­stau­rant
5,6 km til golfbane
5,7 km til svømmehal
1,2 km til fjorden

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Søndervig

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den friske ve­sten­vind, OPLEV en historisk bunker, og NYD roen i klitterne over de smukke hvide sand­stran­de. Mu­lig­he­der­ne er mange her i Søndervig, en historisk og moderne badeby, med puls, gode spi­se­ste­der og masser af ak­ti­vi­te­ter for alle. Hos Fe­ri­e­part­ner Søndervig ønsker vi jer den bedste ferie. VELKOMMEN til Klitterne, heden og badebyen Søndervig.
Feriepartner Søndervig