Logo_Web

Eks­klu­sivt en­deræk­ke­hus med første­klas­ses udsigt til golfbanen og Vadehavet

Hus-ID: 1352
Blåklokkevej 352, Havneby
4 gæster
1 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Alle husdyr tilladt

Dette er et rigtigt livs­ny­der­hus – til gol­f­spil­le­re, na­tu­rel­ske­re og alle andre former for feriegæster. Her, lige ud til Rømø Golfklubs linksbane og i første række til Vadehavet, får du nemlig en eksklusiv og særdeles kom­forta­bel ramme om ferien.

Velkommen indenfor
Huset er nærmere bestemt et ar­ki­tekt­teg­net enderækkehus, som er opført i 2006 i den sydøstligste ende af Enjoy Resorts Rømøs ferieby. I dette kva­li­tets­byg­ge­ri har man lagt vægt på åbne, flotte rumforløb og brede vin­du­es­par­ti­er, der inviterer sollyset og udsigten indenfor. Sammen skaber det en lys og luftig atmosfære på begge etager, der går godt i spænd med rummenes stilfulde interiør. En del af husets 97 m² går til et lækkert soveværelse og et ditto badeværelse, men størstedelen af kva­drat­me­ter­ne er nu dedikeret til fe­ri­e­bo­li­gens store op­holds­rum. I stueplan ligger et ve­lud­sty­ret samtalekøkken i åben for­bin­del­se med en stu­e­af­de­ling – her er både spi­se­bor­det og so­faar­ran­ge­men­tet placeret, så du får glæde af den betagende udsigt. Pa­nora­ma­vu­et bliver bestemt heller ikke dårligere fra førstesa­lens ud­sigts­stue, som også er indrettet med kom­fortab­le siddemøbler samt en sovesofa.
Her er udgangen til den øvre syd­ter­ras­se. Udover solsenge og et bord er der også en strand­kurv her, hvor man selv på blæsende dage kan nyde solen. Herfra har du en 180-graders pa­nora­maud­sigt over golfbanen og Vadehavet, ved godt vejr helt til øen Sylt samt over Sylt-færgerne og fiskerbåde, der anløber havnen Havneby.

Nyd livet udenfor
I stueplan har du direkte adgang til en nordvendt og en sydvendt terrasse. Den sidstnævnte terrasse er for­ment­lig den, du vil bruge mest tid på, for den ligger både godt i forhold til solen og til pa­nora­maud­sig­ten. Det samme gør førstesa­lens store altan, hvor du kan læne dig tilbage i de elegante havemøbler og komme helt ned i fe­ri­e­tem­po.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Hvis du ikke bruger hele dagen på at nyde den friske havluft og suge Va­de­havsind­tryk til dig fra altanen, kan du begive dig ud i de flotte om­gi­vel­ser. For gol­f­spil­le­re er det oplagt at tage en runde eller to på gol­f­klub­bens linksbane, der er anlagt på naturens præmisser. Du kan al­ter­na­tivt snøre van­dresko­e­ne og følge Hav­ne­by­di­get ned til Vadehavet, som er optaget på UNESCO’s ver­dens­arvs­li­ste. Udflugten kan også gå til Sønder­strand, hvor du kan soppe og bade i Ve­ster­ha­vet eller dyrke for­skel­li­ge former for vindsport på den brede sand­strand. Indkøbene kan klares i Havneby, hvor du desuden finder cy­ke­l­ud­lej­ning og et godt udvalg af spi­se­ste­der. Får du lyst til en sejltur, kan du tage færgen på dags­ud­flugt til den tyske ferieø Sild.

Andre faciliteter

4 voksne
2 stk husdyr
97 m² Hus
Bygget i 2007
Havudsigt
Panorama
Renoveret i 2019

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken-alrum
Soverum
Stue

Afstande

100 m til re­stau­rant
50 m til golfbane
200 m til Vadehavet
100 m til fælles legeplads

Regler

Husdyr: Alle husdyr tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Rømø

Teamromoneutral2026.jpg
På Va­de­havs­per­len Rømø venter en unik natur på at blive udforsket, især de brede og hvide sand­stran­de rummer uforg­lem­me­li­ge minder. Derudover byder Rømø på en masse ak­ti­vi­te­ter, bl.a. for­skel­li­ge former for windsport, som ikke kan udøves ret mange andre steder i Europa. Der er to mu­lig­he­der til at komme til Rømø – dæmningen, som forbinder Rømø med fast­lan­det, og færgen, som pendler trofast mellem den kendte tyske ferieø Sild og Rømø. Det skaber et hav af ud­flugts­mu­lig­he­der.
Feriepartner Rømø