- 10 gæster
- 5 soveværelser
- 2 badeværelser
- Husdyr: Alle husdyr tilladt
Sommerhus med panoramaudsigt fra 1. sal ved Dyngby Strand
Hus-ID: 30582Lad havet blive en del af ferien
Her får du en ferie med havet tæt på og en udsigt, der er svær at blive træt af. Vågn til lyset over kysten, gå en tur ved vandet og find tilbage til roen ved huset, når dagen går på hæld.
Velkommen indenfor
Her får du 110 m² feriebolig med plads til op til 10 gæster, fordelt på fem soveværelser og to badeværelser. Huset er renoveret i 2018-2019 og har en lys, moderne indretning, hvor der er god plads til at være mange sammen. I stueplan ligger det rummelige opholdsrum i direkte forbindelse med køkkenet, så du kan lave mad, mens resten af selskabet slapper af omkring dig. På førstesalen venter et særligt opholdsrum, hvor panoramaudsigten over havet, Tunø og Samsø bliver en del af oplevelsen. Ligeledes er der udsigt til de mange sejlbåde, der smukt passerer forbi langs kysten. Så sæt dig med en god kop kaffe og nyd udsigten. Huset har også et anneks med dobbeltseng og eget badeværelse samt et mindre anneks med sovesofa. Det giver fleksibilitet, hvis I rejser flere generationer eller flere familier sammen og gerne vil have lidt afstand mellem sovepladserne.
Nyd livet udenfor
Udendørs får du flere muligheder for at finde din egen plads. Ved køkkenet ligger en stor terrasse, som er oplagt til morgenmad, frokost og lange middage, mens terrassen på den anden side af huset vender ud mod den mere ugenerede have. Her kan du finde læ, slå dig ned med en bog eller lade børnene lege på den store grund. Der er både fodboldmål og trampolin, så der er gode muligheder for at få lidt fart på feriedagen, mens du kan nyde en roligere stund på terrassen. Når gas-grillen tændes, kan I samle jer omkring et uformelt måltid og blive siddende, så længe vejret indbyder til det. Havet er kun 75 meter væk, og du kan derfor hurtigt gå fra have til strand, tage en dukkert, gå en tur langs kysten eller bare sætte dig ved vandet og se ud over bugten. Her er det oplagt at lade vejret og lysten bestemme dagens tempo.
Kom tæt på de lokale oplevelser
Når du bor ved Dyngby Hage, har du et oplagt udgangspunkt for at opleve både kysten og det østjyske landskab. Huset er beliggende som et af de sidste sommerhuse ved Dyngby Hage, og området er derfor meget stille og roligt med kort afstand til stranden. Du kan følge stranden mod Hou på en længere gåtur og gøre holdt ved havnen, hvor du finder café, kiosk og dagligvarebutik. Har du lyst til en ø oplevelse, sejler der dagligt færger fra Hou til både Tunø og Samsø, så du kan bytte sommerhuslivet ud med en dag på vandet og nye omgivelser. Odder ligger også inden for rækkevidde og giver dig mulighed for shopping, cafébesøg og lokale oplevelser. Vil du have endnu mere byliv og kultur, kan du tage turen til Aarhus, hvor museer, butikker, restauranter og attraktioner som Tivoli Friheden, Den Gamle By og Aros giver rig mulighed for at fylde en hel dag. Efter udflugten kan du vende tilbage til Dyngby og igen nyde havudsigten og den rolige beliggenhed tæt på stranden.
- Forsikring
- Rengøring
Andre faciliteter
Rum
Afstande
Regler
Ekstra fordele
Forsikring
Rengøring














