Logo_Web

Klassisk som­mer­hu­si­dyl ved Nord­ky­sten

Hus-ID: 1677
Klitgårdsvej 9, Hundested
8 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Velkommen indenfor
I et gammelt som­mer­hu­s­område ved vandet, omgivet af store grunde, ligger dette fine og klassiske sommerhus. Den frodige have ligger skjult bag store blom­ster­bu­ske og byder på æbletræer, hyl­de­blomst, hindbær, solbær, vindruer og en stor græsplæne.

Husets åbne køkken og stue skaber et naturligt sam­lings­punkt for fe­ri­e­da­ge­ne, hvor man kan krybe ned i sofaen med en god bog, sidde i en lænestol i varmen fra pejsen, spille kort ved spi­se­bor­det eller bage en kage i det vel­fun­ge­ren­de køkken.

På den store sydvendte terrasse står der lig­ge­sto­le, og her kan man både grille og nyde af­tens­ma­den, mens solen går ned. Bag huset ligger en fli­se­belagt gårdhave, hvor man kan skabe sine egne lege, sysle med projekter eller slappe af i hængekøjen under vin­d­ru­e­ran­ker­ne. Her findes også sauna og bad, som giver den perfekte af­slut­ning på en skøn feriedag.

Nyd livet udenfor
Der er masser af plads på den store grund, som er helt privat og giver en dejlig følelse af frihed. Her er der rum til både stille stunder og feriedage fyldt med liv, leg og nærvær.

Bliv ikke over­ra­sket, hvis I tidligt om morgenen ser hjorte, harer eller fasaner på grunden, mens alt endnu er stille. Begynd dagen i et roligt tempo med kaffe i den friske luft på terrassen, lad børnene løbe rundt på græsset, eller find en god plads i solen med en bog, mens vinden fra havet bevæger sig let gennem området.

Stranden ligger kun 200 meter væk og ejes i fællesskab af områdets som­mer­hu­se­je­re. Kun få mennesker benytter den, og derfor opleves den ofte som næsten privat. Stranden er helt fan­ta­stisk. To stensætninger danner en lavvandet lagune til de mindste børn, mens man lidt længere ude kan tumle sig i bølgerne over en havbund af det fineste sand uden store sten.

Her kan man opholde sig en hel dag i solen, men stranden ligger så tæt på, at man også blot kan gå derned i morgenkåbe og tage en enkelt dukkert eller nyde sol­ned­gan­gen over vandet med et glas vin i hånden.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser

Fra huset har I kun 200 meter til Kattegat og en dejlig strand, så havet bliver en naturlig del af ferien. Her kan I tage den første morgentur ned til vandet, mærke vinden mod kinderne og vende hjem med sand på fødderne og salt i håret. Området indbyder også til at gå på opdagelse ad de gode stier, som fører jer rundt i det nordsjællandske landskab i et roligt tempo.

Det er let at tage cyklen eller gå mod Hundested, hvor havnen summer af liv, og hvor man kan bruge timer på at kigge ud over vandet, nyde frisk­fan­get fisk eller gå på opdagelse blandt små butikker og kunsthåndværk. Undervejs kan I opleve den hyggelige stemning ved Tothaven, som er et af områdets små lokale åndehuller tæt på vandet.

Vil I have lidt mere aktivitet på ferien, er Lynæs Sur­f­cen­ter et oplagt udflugtsmål. Her mødes surfere, familier og livs­ny­de­re til gode timer ved vandet, og stem­nin­gen er afslappet og hyggelig året rundt.

Her er det ikke de store armbevægelser, der gør ferien mindeværdig, men nærheden til havet, de gode ruter i området og følelsen af at være landet et sted, hvor hverdagen glider lidt længere væk.


Andre faciliteter

2 børn
6 voksne
10 m² An­nek­s­a­re­al
68 m² Hus
Bygget i 67
1.966 m² Grunda­re­al
Sauna
Brændeovn

Rum

Anneks
Ba­de­væ­rel­se
Køkken-alrum
Soverum : 2
Stue

Afstande

225 m til stranden
2,2 km til indkøb
4,0 km til re­stau­rant
6,6 km til golfbane
3,0 km til tennis

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Anbefalinger fra Sommerhusejer

Hundested Ten­nis­klub

Det tager ca. 10 minutter at køre til ten­nis­klub­ben.

Adresse: Vindås 1, 3390 Hundested

Man kan leje en gæstebane på www.hund­e­sted­ten­nis­klub.dk for 150 kr. i timen.

Gåtur til Hundested

Der findes en meget smuk gåtur til Hundested langs vandet, hvor man bl.a. kommer forbi Knud Ras­mus­sens Hus. Turen tager ca. 1½ time uden stop.

Man kan også tage turen på cykel, dog ikke med helt små børn, da stien er smal og meget kuperet.

Fi­ske­hand­ler

Der er en glimrende fi­ske­hand­ler i Hundested Havn og en i Fre­de­riks­værk Havn.

Bager, iskiosk, minigolf, shopping og masser af re­stau­ran­ter

Det er for­skel­li­ge fan­ta­sti­ske isboder i Hundested. Alt fra en klassisk isvaffel til luksus is, der er pro­du­ce­ret med lokale råvare. Derudover ligger der også en minigolf ved havnen, hvor der er et hav af re­stau­ran­ter.

Havnen er også fyldt med små butikker, der sælger vintage-genstande, et gl­a­s­puste­ri, lokalt kunst­hånd­værk, dekorativ kunst og tøj.

I Liseleje findes en tra­di­tio­nel bager, hvor man kan få varmt mor­gen­brød. Ved siden af ligger en isbod til senere på dagen. Der findes også en masse skønne butikker.

Torup by

Be­lig­gen­de kun 5 minutters kørsel væk. Her finder du Dys­sekil­de Øko­lands­by, hvor du kan købe øko­lo­gi­ske produkter og besøge caféen. Toget stopper også her, og der er et lille su­per­mar­ked, der sælger alle nød­ven­di­ge dag­lig­va­rer, inklusive et mindre udvalg af frisk mor­gen­mads­brød.

Sur­f­cen­ter

Det kan anbefales at besøge sur­f­cen­tret i Lynæs, hvor der er windsur­fing- og ki­te­sur­fings­ko­le, re­stau­rant, bar, koncerter og andre kul­tu­rar­ran­ge­men­ter.

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Nordsjælland

Feriepartner Nordsjælland
Nord­s­jæl­land er kendt for sin smukke natur, hi­sto­ri­ske slotte og hyggelige kystbyer. Området byder på en unik kom­bi­na­tion af skov, strand og kul­tu­rel­le op­le­vel­ser. Nord­s­jæl­land er det perfekte sted for både af­slap­ning og eventyr. Vi kender husene og lo­ka­l­om­rå­det ud og ind, og vi hjælper altid gerne med vej­led­ning til din som­mer­hus­fe­rie og vi glæder os til at byde dig velkommen.
Feriepartner Nordsjælland