Logo_Web

Fe­ri­e­hu­set Villa Sin­nes­frid – et hyggeligt, tra­di­tio­nelt svensk træhus i Småland

Hus-ID: KAL672
Trollamåla 215, Emmaboda
5 gæster
2 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Område
I trekanten mellem byerne Emmaboda, Långasjö og Vissefjärda ligger den over 10 km lange, stærkt for­gre­ne­de sø Törn med mange øer, kun få hundrede meter i luftlinje fra dette feriehus. Til badning i Långasjösøen kører man til Långasjö, som ligger knap 4 km væk, hvor man også kan handle, eller til ba­de­plad­sen Törsetorp på en landtange i søen Törn ved Vissefjärda, som ligger cirka 10 km fra huset. I Vissefjärda kan man også handle og besøge Vissefjärda Café & Choklad – en hyggelig café med hjem­mela­ve­de kager og cho­ko­la­delækkerier.
Fe­ri­e­hu­set ligger i det såkaldte “Ud­van­drer­nes område” og giver gode mu­lig­he­der for at besøge stederne, der nævnes i Vilhelm Mobergs romaner. Gården Kla­sa­tor­pet, som i filmen om ud­van­drer­ne kaldes Korpamoen, ligger kun cirka 3 km fra huset.

In­dret­ning
Det typisk rød-hvide tidligere be­bo­el­ses­hus fra 1931 ligger på en cirka 1.200 m² stor grund i rolige, landlige om­gi­vel­ser og har et bo­liga­re­al på cirka 75 m². Huset blev for omkring 10 år siden grundigt og kærligt renoveret, hvor husets charme i vid udstrækning blev bevaret. Her er plads til op til fire voksne og et barn; en hund kan efter aftale også med­brin­ges. I stu­e­e­ta­gen findes en stor og lys stue med siddeområde, spisebord, fladskærms-TV med svenske kanaler og Chro­mecast, DVD-afspiller og radio, et ve­lud­sty­ret køkken med elkomfur med gla­ske­ra­misk kogeplade og ovn, mikroovn, køle-/fryseskab, kaf­fe­ma­ski­ne og elkedel samt et moderne badeværelse med bru­se­ka­bi­ne, toilet og håndvask. Fra en lille gang på førstesalen er der adgang til de to soveværelser, som hver er indrettet med to kom­fortab­le en­kelt­sen­ge. En barneseng kan også stilles til rådighed, ligesom en barnestol. Alle rum er udstyret med elek­tri­ske ra­di­a­to­rer; den ek­si­ste­ren­de brændeovn kan ikke benyttes. Gæsterne har desuden adgang til internet via WLAN, en va­ske­ma­ski­ne, havemøbler og kulgrill samt to solvogne.

Særlige in­for­ma­tio­ner
I højsæsonen er ankomst og afrejse kun mulig på lørdage, mens det i lavsæsonen er muligt alle ugens dage. Et kæledyr må med­brin­ges mod et tillægsgebyr. Rygning er ikke tilladt i fe­ri­e­hu­set. El­for­bru­get aflæses og beregnes pr. kWh. Sengetøj og håndklæder kan bestilles på forhånd via kun­de­ser­vi­ce for 250 SEK pr. person og betales kontant på stedet. Slutrengøringen kan udføres af gæsterne eller bestilles via kun­de­ser­vi­ce for 1.200 SEK og betales ligeledes kontant på stedet. Ved booking opkræves et depositum, som re­fun­de­res efter afrejse, hvis huset er i god stand, fra­truk­ket elom­kost­nin­ger­ne.
I ICA-butikken kan man købe et fiskekort til Kyrksjön-søen. I Vissefjärda er der desuden mulighed for at leje en båd. Al­ter­na­tivt kan der også lejes både på cam­ping­plad­sen i Törestorp.

Bemærk: Elom­kost­nin­ger­ne kan variere og afregnes efter dagens priser.


Andre faciliteter

1 børn
4 voksne
1 stk husdyr
75 m² Hus
Bygget i 1931
1.200 m² Grunda­re­al
Renoveret i 2013
Elvarme

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

3,0 km til stranden
3,0 km til indkøb
2,0 km til sø

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige

Ferienpartner Sverige
Velkommen til Fe­ri­e­part­ner Sverige, din partner for som­mer­hu­se i Syds­ve­ri­ge. Roligt, betagende og uberørt – det er Sveriges landskab. Store skove, krystal­kla­re søer og char­me­ren­de kyst­linjer med idylliske skærgårde venter på dig her. Hos Fe­ri­e­part­ner Sverige tilbyder vi dig et nøje hånd­pluk­ket udvalg af som­mer­hu­se i landets smukkeste fe­ri­e­om­rå­der. Vi kender hver og et sommerhus, og vi står altid klar til at hjælpe dig med at opnå en uforg­lem­me­lig ferie.
Feriepartner Sverige