Logo_Web

Hyggeligt sommerhus med rar atmosfære og naturskøn be­lig­gen­hed

Hus-ID: 409
Tingodden 248, Aargab
5 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
2 stk husdyr

Dette træsommerhus byder på en skøn in­dret­ning med klassisk som­mer­hu­s­at­mosfære og masser af lys og luft, og her er sen­ge­plad­ser til seks personer. Huset ligger direkte ud til en lille, idyllisk plantage, og med knap 400 meter til Ve­ster­ha­vet kan I nyde fe­ri­e­da­ge­ne i den fri natur.

Indendørs

Som­mer­hu­set danner en lys og ind­by­den­de ramme om fe­ri­e­da­ge­ne, og detaljer som oven­lysvin­du­er og frilagt træværk giver jer en stem­nings­fuld ramme om fe­ri­e­da­ge­ne. Køkkenet og stuen ligger i åben for­bin­del­se, og I har god plads til at være flere om at lave mad, mens op­va­ske­ma­ski­nen sørger for rengøringen. Stuen er indrettet med et spisebord og et so­faar­ran­ge­ment, hvor brændeovnen sørger for en behagelig tem­pe­ra­tur, mens tv’et giver mulighed for hyggelige fil­maf­te­ner. Fe­ri­e­hu­sets tre værelser giver jer sen­ge­plad­ser til seks personer, og foruden entréen er her også et badeværelse med bru­se­ni­che.

Udendørs

Fra stuen har I direkte adgang til en sydvendt terrasse, hvor I kan nyde fridagene under solen omkring spi­se­bor­det eller i lig­ge­sto­le­ne. Terrassen ligger godt afskærmet af en lille plantage og en forhøjning med tæt be­plant­ning, og her kan I være helt ugenerede og ufor­styr­re­de.

Be­lig­gen­hed

Fe­ri­e­hu­set ligger kun knap 400 meter fra den langstrak­te sand­strand ved Ve­ster­ha­vet, hvor I kan bade og gå lange ture. Områdets talrige van­dre­sti­er og cy­kel­stien giver jer mulighed for friske udflugter til fods eller på den tohjulede. Sur­f­plad­sen på fjord­s­i­den syd for Hvide Sande samt sur­f­spot­tet ved Sydmolen på havsiden gør det nemt at komme ud på havets bølger eller fjordens roligere vand. Fiskesøer og fi­ske­plad­ser­ne ved Af­van­dings­slu­sen i Hvide Sande gør området til et godt sted at dyrke passionen for lyst­fi­ske­ri, men er der ikke bid, byder Hvide Sandes gode fi­ske­hand­le­re på lækre de­li­ka­tes­ser. I kan også tage en hyggelig gåtur gennem byens gader og besøge de mange spændende butikker eller gode spi­se­ste­der.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.




Andre faciliteter

5 voksne
2 stk husdyr
70 m² Hus
Bygget i 1981
Elvarme
Elkedel
Emhætte

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken-alrum
Soverum : 3
Stue

Afstande

300 m til kysten
4,2 km til re­stau­rant
19,0 km til golfbane
4,9 km til svømmehal
750 m til fjorden

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste sol­ned­gan­ge fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sand­stran­de, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kuli­na­ri­ske op­le­vel­ser, så er Hvide Sande stedet. I Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande er vi din lokale spar­rings­part­ner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste fe­ri­e­op­le­vel­ser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.
Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Aktivitet hos Sportsfiskercenteret i Hvide Sande

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret ved af­van­dings­slu­sen i Hvide Sande er et oplagt sted at prøve lykken med fi­ske­stan­gen under din ferie i sommerhus. Her kan både du og familiens mindste få en hyggelig og aktiv oplevelse ved vandet uanset om du er erfaren lyst­fi­sker eller prøver det for første gang.

Området omkring slusen, havnen og molerne er kendt som et af de bedste fi­ske­ste­derVe­st­ky­sten. Her har du gode chancer for at fange bl.a. sild, hornfisk og makrel, og der er næsten altid liv langs vandet, hvor lyst­fi­sker­ne står side om side og håber på at få noget på krogen.

Billede På Vej

Jyl­landsakva­ri­et

I den au­ten­ti­ske og levende havneby Hvide Sande finder du Jyl­landsakva­ri­et, hvor du tørskoet kommer helt tæt ind på havets verden. Akvariet er indrettet i en tidligere fi­ske­fa­brik, og gør indtryk fordi både genbrug af maritime ar­te­fak­ter, historie og livet under van­d­over­fla­den smelter sammen i én sanselig ud­stil­ling, med duften af saltvand i luften.

Rundt omkring i ud­stil­lin­ger­ne kan du opleve genbrugte red­skabs­sku­re, driv­tøm­mer, gammelt bolværk og moletræ, en fjord­jol­le, og andre fine ting og genstande der stammer fra fi­ske­ri­ets stor­heds­tid, som tilsammen skaber en autentisk og stem­nings­fuld ramme.

Dreng på wakeboard i vandet

Kabelpark

Har du lyst til fart, sjov og en aktiv oplevelse på som­mer­hus­fe­ri­en, er Kabelpark i Hvide Sande et rigtig godt bud. Her kan du prøve kræfter med wakeboard og vandski på Ring­kø­bing Fjord, og køre sammen med de andre, som du kender det fra pisterne i Alperne.

Kabelpark er en ka­bel­dre­vet vandski- og wakeboard-bane, hvor du som i en slæbelift bliver trukket hen over vandet. Det er en be­gyn­der­ven­lig vandsport, hvor suc­ces­ra­ten for førs­te­gangs­u­dø­ve­re er over­ra­sken­de høj - og altid sjov. De fleste fanger lyn­hur­tigt teknikken, og med et in­tro­kur­sus i bagagen kan også de mindre børn have den fedeste optur når de lærer at beherske skiene eller boardet.

Lokale oplevelser i Hvide Sande