Logo_Web

Hyggeligt sommerhus på bør­ne­ven­lig na­tur­grund i Bjer­re­gård

Hus-ID: 616
Sigfred Jensens Vej 9, Bjerregård
6 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Velkommen til dette hyggelige sommerhus, der ligger på en lille, rolig sidevej nær Bjerregårds købmand og bare en kort gåtur fra Ve­ster­ha­vet.

Indendørs

Her på Sigfred Jensens Vej 9 kan I se frem til at holde ferie i et ve­lind­ret­tet sommerhus på 84 m2. Den gode planløsning byder på tre soveværelser, hvor alle senge er med premium boks­madras­ser og luksus top­madras­ser i memory skum. Et badeværelse og en ind­by­den­de op­holds­af­de­ling, så I kan nemt være seks personer samlet i huset. I op­holds­af­de­lin­gen er der åben for­bin­del­se mellem stuen og køkkenet, og med spisebord, so­faaf­de­ling, brændeovn og parabol-tv er der lagt op til mange gode hyg­ge­stun­der. På en kølig dag er det også skønt at læne sig tilbage i saunaen, der ligger som del af husets badeværelse. Som­mer­hu­set er for øvrigt velegnet til børne­fa­mi­li­er, for der er både højstol og barneseng inden døre – plus diverse praktiske fa­ci­li­te­ter som op­va­ske­ma­ski­ne, va­ske­ma­ski­ne og tørre­tum­b­ler.

Udendørs

den 1200 m2 store na­tur­grund er der le­ge­sta­tiv med gynger og en sandkasse til børnene, og hele familien kan spille bold og lege fangeleg på græsplænen. Har I helt små børn med, er det for øvrigt rart, at terrassen er helt aflukket – for så kan I nemmere holde styr på tropperne, mens de voksne får en vel­fortjent kop ef­ter­mid­dagskaf­fe i solen.

Be­lig­gen­hed

Som­mer­hu­set ligger dejligt ugeneret på en lille sidevej i Bjerregård – bare 850 meter fra stranden og endnu kortere fra den lokale, helårsåbne købmand. Her i den sydlige ende af Holmsland Klit kan I oplagt nyde fe­ri­e­li­vet ved Ve­ster­ha­vet, og hvis I vil vandre, cykle, fiske eller kigge på fugle, har I rig mulighed for at holde en aktiv ferie ude i naturen. Surfing og andre vand­sport­sak­ti­vi­te­ter kan også lade sig gøre, for der er flere gode surfspots på land­tan­gen mellem Ringkøbing Fjord og Ve­ster­ha­vet. En tur til Hvide Sande kan også anbefales, for her kan I opleve det spændende havnemiljø, tage til sil­de­festi­val, gå på re­stau­rant og meget mere. Børne­fa­mi­li­er kan køre til Bork Vikin­ge­havn og Bork Legeland, hvis ikke I sætter kursen mod Legoland, der ligger en time væk i bil.

Gratis! Huset er tilmeldt Svøm & Leg-ordningen, der giver dig og din familie fri adgang til 6 for­skel­li­ge lokale idrætscentre med masser af mu­lig­he­der for både svømning, leg, sport og af­slap­ning. Saunagus i Nr. Nebel Svømmehal kan anbefales. Bowling i Varde Fri­tids­cen­ter er også en mulighed mod mer­be­ta­ling.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.



Andre faciliteter

6 voksne
84 m² Hus
Bygget i 1978
Delvis renoveret i 2021
Elvarme
Elkedel

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken-alrum
Soverum : 3
Stue

Afstande

850 m til kysten
5,5 km til re­stau­rant
30,0 km til golfbane
15,0 km til svømmehal
700 m til fjorden

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Gratis adgang til ak­ti­vi­te­ter

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

  • Gratis adgang til Badeland / Svømmehal

    Ved leje af denne feriebolig får I fri adgang til 6 badelande/svømmehaller fordelt i området.

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste sol­ned­gan­ge fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sand­stran­de, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kuli­na­ri­ske op­le­vel­ser, så er Hvide Sande stedet. I Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande er vi din lokale spar­rings­part­ner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste fe­ri­e­op­le­vel­ser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.
Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Dreng på wakeboard i vandet

Kabelpark

Har du lyst til fart, sjov og en aktiv oplevelse på som­mer­hus­fe­ri­en, er Kabelpark i Hvide Sande et rigtig godt bud. Her kan du prøve kræfter med wakeboard og vandski på Ring­kø­bing Fjord, og køre sammen med de andre, som du kender det fra pisterne i Alperne.

Kabelpark er en ka­bel­dre­vet vandski- og wakeboard-bane, hvor du som i en slæbelift bliver trukket hen over vandet. Det er en be­gyn­der­ven­lig vandsport, hvor suc­ces­ra­ten for førs­te­gangs­u­dø­ve­re er over­ra­sken­de høj - og altid sjov. De fleste fanger lyn­hur­tigt teknikken, og med et in­tro­kur­sus i bagagen kan også de mindre børn have den fedeste optur når de lærer at beherske skiene eller boardet.

Lokale oplevelser i Hvide Sande