Logo_Web

Flot og lyst bjælkehus med ugeneret have i Selkær Mølle

Hus-ID: 8883
Østtoften 41, Bønnerup Strand
6 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Velkommen indenfor

Du bliver mødt af et lækkert bjælkehus fra 2009 med dejlig som­mer­hus­ha­ve og fe­ri­estem­nin­gen indfinder sig hurtigt.

Et dejligt sommerhus, i god stand, om byder på en varm og ind­by­den­de atmosfære med højt til loftet, god plads, hyggelig stil og dejligt ly­sind­fald.

Stort køkken, spi­se­plads og stue er ét rum og husets hjerte og her kan I både være sammen og hver for sig. Det åbne køkken er nøglen til selskab, mens du laver feriemad og du kan følge med i, hvordan familien hygger sig ved spi­se­bor­det, foran brændeovnen eller i sofaen.

Som­mer­hu­set har tre gode soveværelser, som alle er indrettet med dob­belt­seng. Her er der god plads til både familie, par og venner, der gerne vil holde ferie sammen i be­ha­ge­li­ge rammer. Badeværelset er pænt og ind­by­den­de med både badekar og va­ske­ma­ski­ne, så du har de praktiske be­kvem­me­lig­he­der lige ved hånden.

Nyd livet udenfor

Udenfor kan du nyde ferien i rolige om­gi­vel­ser for enden af en lille stikvej, hvor haven ligger dejligt ugeneret ud mod åbne marker. Her venter en rigtig flot og ny terrasse med masser af spise-og solkroge rundt omkring, så du kan finde det stad der passer dig bedst. Terrassen giver fine mu­lig­he­der for at følge solen, finde læ og lade dagen gå i et be­ha­ge­ligt fe­ri­e­tem­po.

Haven og markerne omkring huset er en skøn del af op­le­vel­sen og skifter udtryk med års­ti­der­nes farver. Om sommeren kan om­gi­vel­ser­ne stå grønne og frodige, senere gyldne og rolige, og hele året er naturen med til at give ferien en afslappet og landlig stemning.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser

Som­mer­hu­s­området ved Selkær Mølle ligger midt i grønne om­gi­vel­ser og smukke na­tur­land­ska­ber. Her er fred og ro og du er ikke langt fra spændende seværdigheder, for­ly­stel­ses- og dy­re­par­ker, byliv og de dejligste ba­de­stran­de.

Danmarks ældste præstegård er fra 1593 og ligger i Rimsø, som ligger 4 km fra Selkær. Der er 8 km til Stenvad, hvor du kan besøge smalsporsjer­n­ba­ne med museum og mulighed for at høre en tur i gamle tog.

Kører du til Bønnerup bliver du virkelig "tanket op" med hyggelig og maritim atmosfære. Byen ligger smukt ud til havet og de gamle fi­sker­hu­se og skibene er en fryd for øjet. Havnen er et dejligt sted med bænke og grill­plad­ser og der er fine mu­lig­he­der for at nyde dejlig mad på re­stau­ran­ter­ne. Og så må du endelig ikke snyde dig selv for en strandtur ved Bønnerup Strand.

I det hele taget er der masser at se og opleve på hele Djursland og skal der storbyliv til, så er du kun ca. 50 km fra Århus og Randers.

Andre faciliteter

6 voksne
1 stk Antal etager i lejemålet
111 m² Hus
Bygget i 2009
Udsigt over landskab
Elkedel

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken-alrum
Soverum : 3
Stue

Afstande

7,0 km til kysten
2,5 km til re­stau­rant
6,5 km til golfbane
10,0 km til svømmehal
7,0 km til havet

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Djursland

Faelles Djursland
Ferie på Djursland er lig med op­le­vel­ser for alle, bør­ne­ven­li­ge østvendte strande og storslået natur. Sæt dig i Danmarks hurtigste rut­sje­ba­ne i Djurs Som­mer­land eller lad dyrene komme helt tæt på i Ree Park. Danmarks 2. største by, Aarhus, nås på under en time – her er der shopping for pigerne og fadøl langs åen for mændene - og regnbuen på AROS kunst­mu­se­um giver den smukkeste udsigt over hele Aahus.
Feriepartner Djursland