Hyggeligt klassisk sommerhus med dejlig have midt i idylliske Nordby på Samsø

Hyggeligt klassisk sommerhus med dejlig have midt i idylliske Nordby på Samsø

Hus-ID: 20148
Vestre Ringvej 7, Nord Samsø
4 gæster
2 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Klassisk sommerhus med dejlig have midt i idylliske Nordby på Samsø

Velkommen indenfor
Du træder ind i et lyst og hyggeligt feriehus, hvor stem­nin­gen er afslappet og hjemlig. Her er tænkt på komfort og funk­tio­na­li­tet – med to soveværelser med dob­belt­sen­ge, et fint badeværelse med bru­se­ni­che samt et ve­lud­ru­stet køkken med bl.a. op­va­ske­ma­ski­ne. I stuen strømmer lyset ind igennem de store vin­du­es­a­re­a­ler, og der er god plads til hygge og af­slap­ning.

Nyd livet udenfor
Udenfor finder du en dejlig, lukket have med høje hække og grønne om­gi­vel­ser – et fredeligt åndehul, hvor du nemt kan finde sol eller skygge, og nyde som­mer­af­te­ner med grill og god mad. Haven er over­sku­e­lig og privat, og der er masser af plads til leg eller af­slap­ning i fe­ri­e­tem­po.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Den nordlige del af Samsø rummer ad­skil­li­ge store natur- og kulturværdier. En stor del af Nordøen er fredet på grund af dens unikke natur og historie.

Huset ligger i Nordby, som er en char­me­ren­de, kompakt og særdelesvel­be­va­ret landsby, den nord­lig­ste på Samsø - af mange Samsø-kendere vurderet som den hyg­ge­lig­ste på øen. Den er blandt andet kendt for sit ikoniske klokketårn og det maleriske, idylliske gadekær, nok Danmarks mest fo­to­gra­fe­re­de. Desuden findes her gode mu­lig­he­der for at nyde frokost, is eller middag, som regel baseret på Samsøs lækre, lokale produkter. Gå på opdagelse i Nordbys hyggelige gader og butikker, og besøg også gerne Samsø La­byrin­ten lige nord for byen. Forhåbentlig finder I midten – og ud igen!

Fra Nordby er der kun et par kilometer til desmukke landskaber i de fredede Nordby bakker. med mange smukke van­dre­ru­ter. For enden af den hyggelige, krogede grusvej, som snor sig imellem bakkerne, findes Issehoved,øens nord­lig­ste spids, hvor land­ska­bet er blandt de smukkeste af de mange, som Samsø byder på. Og I må heller ikke snyde jer selv for at besøge Bal­leb­jerg, der er Samsøs højeste punkt, med en storslået udsigt over bakkerne og havet.

Nær huset udgår den korte, smalle vej til det to­tal­fre­de­de og uberørte Møgelskår, som skærer sig igennem de høje kystskrænter, hvorfra man kan nyde spektakulære sol­ned­gan­ge og udsigten mod Tunø og Jylland.

Blot 1,5 kilometer mod øst fra huset er der en dejlig ba­de­strand som kan nås let med bil, cykel eller til fods.

Indenfor 5 minutters kørsel kan I også være i Mårup, hvor I kan gøre jeres dag­lig­va­re­indkøb, eller leje en cykel. Besøg også Mårup havn der er en hyggelig og rolig havn med en smuk udsigt.

Midt på øen, ca. 10 minutters kørsel sydpå fra huset, findes et af Samsøs fineste områder, na­tur­re­ser­va­tet Stavns Fjord, som rummer et rigt fugleliv. Tag genvejen langs Nordby Hede til den lille havn i Langør, som tidligere var en vigtig naturhavn for vikin­ger­ne. Her kan opleves perfekt idyl, hvor man, ud over udsigten over fjorden, kan nyde små lækre retter, is mm. i den lille re­stau­rant med ude­ser­ve­ring.

Vest for Stavns Fjord, hvor Samsø er smallest, ligger Sælvig Bugten med den ki­lo­me­ter­lan­ge, særdeles børne­ven­li­ge og let tilgængelige sand­strand.

Kører du ned på det sydlige Samsø finder I flere hyggelige landsbyer, der gemmer på lokale butikker, caféer og gallerier. Ballen er en populær havneby om sommeren, hvor der er et bredt udvalg af butikker og re­stau­ran­ter. Tra­neb­jerg er Samsøs største by, hvor I også kan handle dag­lig­va­rer, besøge re­stau­ran­ter, samt turi­st­in­for­ma­tio­nen og Samsø Museum.

På Samsø finder I op­le­vel­ser for hele familien. Tag på opdagelse i den smukke natur og besøg de lokale at­trak­tio­ner og re­stau­ran­ter, så I får ”smagt” grundigt på de mange skønne op­le­vel­ser, som Samsø byder på.

Andre faciliteter

4 voksne
1 stk husdyr
56 m² hus
1.251 m² grund
Bygget i 1973
Renoveret i 1983
1 stk etager i lejemålet
Var­me­pum­pe

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

1,4 km til kysten
400 m til re­stau­rant
8,0 km til golfbane
1,4 km til havet

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Samsø

Feriepartner Samsø

Ø ferie er noget helt specielt. Så snart I sidder på færgen mod Samsø starter ferien – så snart i træder af færgen foregår alt i en lavere tempo. Skuldrene sænkes og feriestemningen på Kattegats perle, Samsø, indfinder sig. Her er små lokale byer med vejboder med lokale grøntsager, her er skønne cafeer og de smukkeste strande og udsigtspunkter. Vi kender hver en krog af Samsø, vi kender nabohuset og vi kender købmanden. Vi står klar til at fortælle om de små skjulte perler på Samsø, som I ikke kan læse om nogen steder. Velkommen til Samsø.

Feriepartner Samsø

Lignende sommerhuse