Logo_Web

Tiny house tæt på Ve­ster­ha­vet

Hus-ID: LN1935
Revlingrenden 33, Lønstrup Strand og By
4 gæster
2 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Alle husdyr tilladt

Hyggeligt, lille sommerhus 175 meter fra Ve­ster­ha­vet
Småt, men godt. Det er sådan, I kommer til at bo i dette char­me­ren­de sommerhus i Har­re­ren­den – og så befinder I jer ovenikøbet bare få minutters gang fra Ve­ster­ha­vet og tæt på både Lønstrup og Skallerup Seaside Resort. Huset passer perfekt til en af­slap­pen­de parferie eller til nogle hyggelige dage for den lille børne­fa­mi­lie.

Velkommen indenfor
Med sine blot 37 m2 kan som­mer­hu­set ud fra nutidige stan­dar­der kaldes for et tiny house. Det er indrettet med in­spira­tion fra den di­mi­nu­ti­ve bo­lig­trend, hvor man skaber et fuldt funk­tio­nelt hus på kun få kva­drat­me­ter, men også går op i at skabe en hyggelig og hjemlig atmosfære. Sådan er det præcis her påadressen, for pladsen er godt udnyttet, og stem­nin­gen er i top – ikke mindst i stuen, der er udstyret med brændeovn, spisebord, sofa og kur­ve­sto­le. Tv’et er med Chro­mecast, hvis ikke I hellere vil hygge jer med brætspil og bøger, og når sulten melder sig, kan I gå ud i køkkenet for at diske op med noget lækkert. Et badeværelse med bruser er del af planløsningen, og endelig er der to soveværelser, hvoraf det ene er et gen­nem­gangs­rum.

Nyd livet udenfor
Rundt om som­mer­hu­set venter flere terrasser, så det er nemt at finde den helt rette op­holds­plads i løbet af dagen. Mod vest kan I nyde synet af Ve­ster­ha­vet bag områdets hy­ben­bu­ske og som­mer­hu­se, når I slapper af under åben himmel. Og hvis I får brug for læ eller vil søge ly for af­ten­dug­gen, kan I rykke ind på den overdækkede og afskærmede terrasse mod sydøst.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Nok er huset lille, men I har plads til store armbevægelser og fri ud­fol­del­se, når I bevæger jer ud i det smukke kyst­land­skab og nyder tiden ved Ve­ster­ha­vet. Stranden kan I spadsere til på fåminutter – og hvis I ikke har bevæget jer nok, kan I tage pålange gåture på stien, der løber langs med kysten. Skallerup Seaside Resort ligger cirka halvanden kilometer væk, hvis I vil i badeland, slappe af med en omgang wellness eller ud at spise. Re­stau­rant­besøget kan også foregå i Lønstrup, der har alt, lige fra hyggelige caféer til udsøgt mi­che­lin­mad.

Husk, at du altid kan låne trækvogne, bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge hos os i Fe­ri­e­part­ner Lønstrup. Du kan hente dem direkte på bureauet og returnere dem til os igen, når din ferie er vel overstået.

Andre faciliteter

2 børn
2 voksne
1 stk husdyr
37 m² Hus
Bygget i 1952
Havudsigt
Renoveret i 1992

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

1,2 km til re­stau­rant
3,6 km til golfbane

Regler

Husdyr: Alle husdyr tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Lønstrup

Feriepartner Lønstrup
Lønstrup er en lille gemt perle på den yderste vestkyst med den smukkeste natur, den spek­taku­læ­re Lønstrup Klint, Danmarks største kon­cen­tra­tion af kunst­hånd­vær­ke­re, og ikke mindst det ikoniske Rubjerg Knude Fyr. I den hyggelige hovedgade, i det gamle fi­sker­le­je midt i Lønstrup, finder du Fe­ri­e­part­ners kontor. Vi er lokale, og kan guide dig til de al­ler­bed­ste fe­ri­e­op­le­vel­ser – og de små hemmelige steder.
Feriepartner Lønstrup