Logo_Web

Lyst og pænt sommerhus i Aargab på stor og dejlig grund

Hus-ID: 496
Tingodden 260, Aargab
8 gæster
4 soveværelser
1 badeværelser
1 stk husdyr

I kan hurtigt føle jer hjemme i dette lyse og ve­lind­ret­te­de sommerhus, der ligger i det naturskønne Aargab mellem Ve­ster­ha­vet og Ringkøbing Fjord.

Indendørs

Her på Tingodden 260 finder I et pænt træhus til otte personer, og det har tilmed en spændende ar­ki­tek­tur med flot loftshøjde og godt ly­sind­fald i stuen. Atmosfæren er lys og venlig, så man bliver hurtigt fristet til at slænge sig i sofaen eller samles ved spi­se­bor­det for at spille kort – og børnene vil måske hurtigt kravle op på hemsen for at lege. I stuen er der brændeovn og fladskærms-tv med Chro­mecast, og i den ene ende af rummet ligger et godt køkken med op­va­ske­ma­ski­ne, mikroovn og andre gode hvi­de­va­rer. Mod øst ligger fire soveværelser side om side, og som­mer­hu­set byder også på et rummeligt badeværelse med bruser, gulvvarme, va­ske­ma­ski­ne og tørre­tum­b­ler.

Udendørs

Hvis I ikke drømmer om andet end at slappe af og nyde Holmsland Klits friske havluft og tilbagelænede atmosfære, er det perfekt at tage en rolig ef­ter­mid­dag på terrassen. Mod nordøst ligger en overdækket terrasse, og syd for huset breder et stort og delvist overdækket terrasseområde sig. Nær huset er der gyn­ge­sta­tiv og sandkasse, og i carporten kan bilen parkeres. En jordvold skærmer grunden af mod øst, så I kan opholde jer helt ugeneret på na­tur­grun­den – og hvis I går op på toppen af volden, kan I nyde den fine udsigt over Holmsland Klit og Ringkøbing Fjord.

Be­lig­gen­hed

Fra den 3247 m2 har I nem adgang til Holmsland Klits flotte natur, som oplagt kan udforske til fods eller på cykel. Vil I til Ve­ster­ha­vet for at soppe eller bade, kan I sagtens nøjes med at gå, for der er bare 400 meter til Aargab Strand, og mod øst har I også nem adgang til Ringkøbing Fjord. Hvis I surfer eller sejler kajak, har I rig mulighed for at dyrke jeres hobbyer, og lyst­fi­ske­re har ikke bare kort afstand til fjord og hav, men også mindre end 10 minutters gang til den nærmeste put and take-sø. Vil I hellere købe fisk end at fange den selv, er der flere gode fi­ske­hand­le­re og røgerier i havnebyen Hvide Sande, og i højsæsonen bliver der også holdt fi­skeauk­tio­ner for turister.

GRATIS! Udlån af barnestole og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.




Andre faciliteter

8 voksne
1 stk husdyr
99 m² Hus
Bygget i 1986
Delvis renoveret i 2023
Fjor­dud­sigt
Elvarme

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken-alrum
Skur / Udhus
Soverum : 4
Stue

Afstande

400 m til kysten
4,0 km til re­stau­rant
19,0 km til golfbane
4,8 km til svømmehal
650 m til fjorden

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste sol­ned­gan­ge fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sand­stran­de, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kuli­na­ri­ske op­le­vel­ser, så er Hvide Sande stedet. I Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande er vi din lokale spar­rings­part­ner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste fe­ri­e­op­le­vel­ser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.
Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Aktivitet hos Sportsfiskercenteret i Hvide Sande

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret ved af­van­dings­slu­sen i Hvide Sande er et oplagt sted at prøve lykken med fi­ske­stan­gen under din ferie i sommerhus. Her kan både du og familiens mindste få en hyggelig og aktiv oplevelse ved vandet uanset om du er erfaren lyst­fi­sker eller prøver det for første gang.

Området omkring slusen, havnen og molerne er kendt som et af de bedste fi­ske­ste­derVe­st­ky­sten. Her har du gode chancer for at fange bl.a. sild, hornfisk og makrel, og der er næsten altid liv langs vandet, hvor lyst­fi­sker­ne står side om side og håber på at få noget på krogen.

Billede På Vej

Jyl­landsakva­ri­et

I den au­ten­ti­ske og levende havneby Hvide Sande finder du Jyl­landsakva­ri­et, hvor du tørskoet kommer helt tæt ind på havets verden. Akvariet er indrettet i en tidligere fi­ske­fa­brik, og gør indtryk fordi både genbrug af maritime ar­te­fak­ter, historie og livet under van­d­over­fla­den smelter sammen i én sanselig ud­stil­ling, med duften af saltvand i luften.

Rundt omkring i ud­stil­lin­ger­ne kan du opleve genbrugte red­skabs­sku­re, driv­tøm­mer, gammelt bolværk og moletræ, en fjord­jol­le, og andre fine ting og genstande der stammer fra fi­ske­ri­ets stor­heds­tid, som tilsammen skaber en autentisk og stem­nings­fuld ramme.

Dreng på wakeboard i vandet

Kabelpark

Har du lyst til fart, sjov og en aktiv oplevelse på som­mer­hus­fe­ri­en, er Kabelpark i Hvide Sande et rigtig godt bud. Her kan du prøve kræfter med wakeboard og vandski på Ring­kø­bing Fjord, og køre sammen med de andre, som du kender det fra pisterne i Alperne.

Kabelpark er en ka­bel­dre­vet vandski- og wakeboard-bane, hvor du som i en slæbelift bliver trukket hen over vandet. Det er en be­gyn­der­ven­lig vandsport, hvor suc­ces­ra­ten for førs­te­gangs­u­dø­ve­re er over­ra­sken­de høj - og altid sjov. De fleste fanger lyn­hur­tigt teknikken, og med et in­tro­kur­sus i bagagen kan også de mindre børn have den fedeste optur når de lærer at beherske skiene eller boardet.

Lokale oplevelser i Hvide Sande

Lignende sommerhuse