Logo_Web

Ældre sommerhus be­lig­gen­de i den op­rin­de­li­ge del af ef­ter­s­purgt som­mer­hu­s­om­rå­de

Hus-ID: SB50628
Egemose 131, Sydals
4 gæster
2 soveværelser
1 badeværelser
2 stk husdyr

Det lille hyggelige sommerhus er be­lig­gen­de for enden af lukket vænge i den gamle del af Skovmose med kort afstand til Als’ i særklasse bedste ba­de­strand. Huset in­de­hol­der lille entré / vindfang, køkken i åben for­bin­del­se med spise og op­holds­stue, soveværelse med dob­belt­seng og soveværelse med køjer og endelig badeværelse med bruser. Haven er primært udlagt med græs og indbyder til boldspil og leg. Find en skyg­ge­fuld plet på plænen eller terrassen med en god bog og en kop kaffe mens ungerne får brugt lidt af den ung­dom­me­li­ge energi.

Indkøb kan klares lokalt i Skovby eller tag til Sønderborg og oplev den maritime og hyggelige stemning ved havnen – byen byder også på gågade og shop­ping­cen­ter. Hi­sto­ri­e­in­ter­es­se­re­de bør besøge Dybbøl Mølle, skanseområdet og ”1864” – afsæt også en dag til at besøge op­le­vel­ses­par­ken ”Universe”. Har I cyklerne med så oplev den skønne alsiske natur på tæt hold ad Gen­darmstien (se hjem­mesi­den www.gen­darmsti.dk) – turen kan selvfølgelig også tages til fods.

Området

Skovmose er et særdeles dejligt som­mer­hu­s­område be­lig­gen­de nær Skovby med indkøbs­mu­lig­he­der og kro. Den børne­ven­li­ge sand­strand ved Skovmose hører til en af de bedste på Als. Sønderjyl­land byder på mange spændende seværdigheder. På Als ligger bl.a. den store at­trak­tion Universe. Besøg også Sønderborg Slot samt den renove­re­de hav­ne­front.

Andre faciliteter

4 voksne
2 stk husdyr
40 m² Hus
Bygget i 1966
995 m² Grunda­re­al
Renoveret i 2009
Elvarme
Elkedel

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken-alrum
Soverum : 2
Stue

Afstande

250 m til stranden
1,9 km til indkøb
1,9 km til re­stau­rant
11,5 km til golfbane
250 m til havet

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sønderborg

Teamet i Feriepartner Sønderborg
Velkommen til Fe­ri­e­part­ner Søn­der­borg! Oplev hygge i vores char­me­ren­de som­mer­hu­se, perfekt til af­slap­ning ved Flensborg Fjord, Østersøen og Als. Nyd varme stunder ved bræn­de­ov­nen eller tag på aktiv cy­kel­fe­rie og rideferie ad Ride ruten Als. Udforsk smukke skove ved Als og Gråsten, besøg Dybbøl Mølle, Universe, Søn­der­borg Slot og Gen­darmstien. Vi tilbyder lokal service i topkva­li­tet og hjælper altid, når der opstår behov. Fe­ri­e­part­ner Søn­der­borg sikrer en uforg­lem­me­lig ferie.
Feriepartner Sønderborg