Logo_Web

Hyggeligt sommerhus til 6 personer

Hus-ID: VE167
Engesøvej 93, Vejers Strand og by
6 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Huset er be­lig­gen­de på stor naturskøn grund på 2474 m2. som­mer­hu­set er 800 meter fra stranden og 200 meter til cykelsti og til vejers nordlige plantage. Grunden er rigt på dyreliv og ligger i en lomme på en blind vej. Huset in­de­hol­der: Indgangen er i åben for­bin­del­se til huset op­holds­rum. Fra indgangen kommer man ind til husets køkken. Køkkenet fremstår med køle-/fryseskab. Helt ny bordplade med ny håndvask og armatur, op­va­ske­ma­ski­ne samt helt ny ind­byg­nings­ovn, keramisk kogeplade, emhætte fra 2024 og mikroovn. Den åbne op­holds­stue byder på en dejlig so­fa­grup­pe med udsigt til terrassen og den dejlige na­tur­grund. Stuen fremstår med brændeovn, smart-tv med danske kanaler igennem NORLYS, endvidere er der parabol med uden­land­ske kanaler. Der er trådløs internet til be­nyt­tel­se samt en var­me­pum­pe. Stuen byder endvidere på en spi­se­af­de­ling for enden af op­holds­rum­met. Fra stuen er der adgang til 3 soveværelser: DS + DS + 2S. Badeværelse med bruser/wc, sauna. I forgangen fore­fin­des en va­ske­ma­ski­ne og en tørre­tum­b­ler. Dejlig træterrasse mod syd. 2 nye senge 1 stk. x 180x200cm og 1 stk. x 140x200cm.

Andre faciliteter

6 voksne
76 m² Hus
Bygget i 1984
2.474 m² Grunda­re­al
Renoveret i 2021
Elvarme
Elkedel
Emhætte

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 3
Stue

Afstande

800 m til stranden
700 m til indkøb
700 m til re­stau­rant

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Vejers Strand

Gruppebillede af Feriepartner Vejers Strand - Die Hyggelige Dänen

<p>Vi - Die "hyggelige" Dänen - er i 2026 blevet en del af Fe­ri­e­part­ner-familien under navnet Fe­ri­e­part­ner Vejers Strand. Men alt er (na­tur­lig­vis) helt, som det plejer at være. Siden 1984 har vi budt fe­ri­e­gæ­ster fra ind- og udland velkommen til Vejers Strand, og det vil vi fortsætte med - med de samme smil, den samme kærlighed til vores lo­ka­l­om­rå­de og med den samme brede pallette af an­be­fa­lin­ger til for­skel­li­ge herlige, lokale fe­ri­e­op­le­vel­ser nær Vejers Strand.</p>

Feriepartner Vejers Strand

Lokale op­le­vel­ser ved Vejers Strand

Vejers Strand_Oksbøl Pansermuseum

Oksbøl Pan­ser­mu­se­um

Er du in­ter­es­se­ret i mi­li­tær­hi­sto­rie, eller vil du bare opleve noget lidt an­der­le­des på som­mer­hus­fe­ri­en, er Oksbøl Pan­ser­mu­se­um et spændende ud­flugts­mål. Her kan du komme helt tæt på nogle af de kampvogne og pansrede køretøjer, der gennem tiden har været i dansk tjeneste.

Museet rummer Danmarks største samling af pan­ser­kø­re­tø­jer fra det danske forsvar. Når du går rundt mellem de store maskiner, får du et fa­sci­ne­ren­de indblik i mi­li­tæ­rets udvikling og de køretøjer, der har været en del af den danske hærs historie. De im­po­ne­ren­de kampvogne og pansrede køretøjer giver en helt særlig oplevelse, hvor man virkelig kan fornemme stør­rel­sen og teknikken bag.

Udstilling på FLUGT – Refugee Museum of Denmark

FLUGT – Refugee Museum of Denmark

En som­mer­hus­fe­rie ved Ve­st­ky­sten handler ofte om strand, natur og ro. Men nogle dage kalder også på en oplevelse, der giver lidt mere at tænke over. Her er FLUGT – Refugee Museum of Denmark i Oksbøl et oplagt ud­flugts­mål.

Museet er tegnet af den ver­den­skend­te ar­ki­tekt­grup­pe BIG og ligger smukt placeret ved Aal Plantage. Allerede når du ankommer, kan du mærke, at det er et særligt sted. De to bevarede ho­spi­tals­byg­nin­ger fra den tidligere flygt­nin­ge­lejr er blevet forbundet af en moderne til­byg­ning, hvor stål og glas skaber en kontrast mellem fortid og nutid. Det er ar­ki­tek­tur, der både imponerer og inviterer indenfor.

Lokale oplevelser ved Vejers Strand