Logo_Web

Meget flot nybygget lavenergi sommerhus til 6 for­drings­ful­de Vejers fans

Hus-ID: VE099
Bjærgevej 21, Vejers Strand og by
6 gæster
3 soveværelser
2 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Huset ligger på en naturskøn klitgrund, ca. 100 meter til stranden. Lys og venlig stue med brændeovn, fjernsyn (Stofa som­mer­hus­pak­ke), netflix, Google Chro­mecast, play­sta­tion 4 samt åbent køkkenalrum med op­va­ske­ma­ski­ne, mikroovn og køle-/fryse­kom­bi­na­tion samt stor spi­se­plads. Trådløs In­ter­ne­t­ad­gang. 2 soveværelser med hver 1 dob­belt­seng og 1 soveværelse med 2 en­kelt­sen­ge. 2 Badeværelser med bruser/wc. Va­ske­ma­ski­ne og tørre­tum­b­ler. 3 store terrasser, heraf 1 delvis overdækket med gasgrill. Skur til op­be­va­ring af cykler. Gulvvarme i hele huset. Rygning og husdyr er ikke tilladt! Byggeår 2016.


Andre faciliteter

6 voksne
100 m² Hus
Bygget i 2016
2.727 m² Grunda­re­al
Brændeovn
Elkedel
Kaf­fe­ma­ski­ne
Ko­ge­pla­der

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Hems
Køkken
Soverum : 3
Stue

Afstande

100 m til stranden
300 m til indkøb
300 m til re­stau­rant

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Vejers Strand

Gruppebillede af Feriepartner Vejers Strand - Die Hyggelige Dänen

<p>Vi - Die "hyggelige" Dänen - er i 2026 blevet en del af Fe­ri­e­part­ner-familien under navnet Fe­ri­e­part­ner Vejers Strand. Men alt er (na­tur­lig­vis) helt, som det plejer at være. Siden 1984 har vi budt fe­ri­e­gæ­ster fra ind- og udland velkommen til Vejers Strand, og det vil vi fortsætte med - med de samme smil, den samme kærlighed til vores lo­ka­l­om­rå­de og med den samme brede pallette af an­be­fa­lin­ger til for­skel­li­ge herlige, lokale fe­ri­e­op­le­vel­ser nær Vejers Strand.</p>

Feriepartner Vejers Strand

Lokale op­le­vel­ser ved Vejers Strand

Vejers Strand_Oksbøl Pansermuseum

Oksbøl Pan­ser­mu­se­um

Er du in­ter­es­se­ret i mi­li­tær­hi­sto­rie, eller vil du bare opleve noget lidt an­der­le­des på som­mer­hus­fe­ri­en, er Oksbøl Pan­ser­mu­se­um et spændende ud­flugts­mål. Her kan du komme helt tæt på nogle af de kampvogne og pansrede køretøjer, der gennem tiden har været i dansk tjeneste.

Museet rummer Danmarks største samling af pan­ser­kø­re­tø­jer fra det danske forsvar. Når du går rundt mellem de store maskiner, får du et fa­sci­ne­ren­de indblik i mi­li­tæ­rets udvikling og de køretøjer, der har været en del af den danske hærs historie. De im­po­ne­ren­de kampvogne og pansrede køretøjer giver en helt særlig oplevelse, hvor man virkelig kan fornemme stør­rel­sen og teknikken bag.

Udstilling på FLUGT – Refugee Museum of Denmark

FLUGT – Refugee Museum of Denmark

En som­mer­hus­fe­rie ved Ve­st­ky­sten handler ofte om strand, natur og ro. Men nogle dage kalder også på en oplevelse, der giver lidt mere at tænke over. Her er FLUGT – Refugee Museum of Denmark i Oksbøl et oplagt ud­flugts­mål.

Museet er tegnet af den ver­den­skend­te ar­ki­tekt­grup­pe BIG og ligger smukt placeret ved Aal Plantage. Allerede når du ankommer, kan du mærke, at det er et særligt sted. De to bevarede ho­spi­tals­byg­nin­ger fra den tidligere flygt­nin­ge­lejr er blevet forbundet af en moderne til­byg­ning, hvor stål og glas skaber en kontrast mellem fortid og nutid. Det er ar­ki­tek­tur, der både imponerer og inviterer indenfor.

Lokale oplevelser ved Vejers Strand