Logo_Web

Vi er klar ved telefonen til at hjælpe

38 lokale bureauer fordelt over hele landet – alle årets dage fra kl. 9-22.

Find dit lokale bureau

Feriehus Tittebo – I fredelige søom­gi­vel­ser med egen badebro

Hus-ID: VGO873
Örsås Pellabygget Sjölyckan 1, Svenljunga
4 gæster
1 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Alle husdyr tilladt

Området
Det hyggelige feriehus ligger roligt og afsides direkte ved en sø nær Sven­l­jun­ga i regionen Västergötland – et ideelt sted for dig, der vil nyde naturen fuldt ud. Kun omkring 75 m skiller huset fra søbredden med egen badebro, hvor du kan slappe af, fiske eller blot nyde udsigten over vandet. Søen ligger ca. 200 m fra huset. En lille offentlig ba­de­strand ligger cirka 400 m væk. I Sven­l­jun­ga, omkring 12 km fra huset, finder du alt til det daglige behov, herunder dag­lig­va­re­bu­tik­ker og re­stau­ran­ter. Hvis du kan lide at shoppe, kan du besøge det store indkøbscenter Gekås i Ullared, omkring 54 km væk. For na­tu­ro­p­le­vel­ser er Isaberg Mountain Resort, cirka 36 km fra huset, et besøg værd – her kan du vandre, stå på ski eller besøge elgparken. Det skovrige område indbyder til lange gåture og rolige stunder i naturen. Cirka 300 m væk ligger et andet feriehus (Pel­la­byg­get, VGO874), hvis du ønsker at rejse sammen med venner eller familie.

In­dret­ning
Fe­ri­e­hu­set har et bo­liga­re­al på cirka 40 m² og plads til op til 4 personer. Gennem den delvist overdækkede terrasse kommer du ind i den åbne stue- og køkkendel. Her skaber en sofa, en lænestol, et lille TV med tyske kanaler og en brændeovn en hyggelig stemning – en kurv brænde er in­klu­de­ret, ekstra brænde sørger du selv for. Køkkenet er praktisk indrettet med komfur (4 ko­ge­pla­der) og ovn, emhætte, køleskab med fryser, mikrobølgeovn og kaf­fe­ma­ski­ne. Spi­se­bor­det ved siden af indbyder til fælles måltider. I stu­e­e­ta­gen findes et soveværelse med dob­belt­seng samt et badeværelse med bruser, toilet og va­ske­ma­ski­ne. Via en stige kommer du op til hemsen, hvor to madrasser giver ekstra sove­plad­ser.
Udendørs venter en delvist overdækket terrasse med havemøbler, en grill og par­ke­rings­plads til bilen. Du har også adgang til en robåd – perfekt til at udforske søen eller tage en lille fisketur. På kølige dage sørger elvarme for behagelig tem­pe­ra­tur.

Særlige in­for­ma­tio­ner
Ankomst og afrejse sker om lørdagen. Husdyr er velkomne efter aftale. Medbring venligst selv sen­ge­lin­ned og håndklæder. Du kan tilvælge slutrengøring.Der opkræves et depositum, som til­ba­ge­be­ta­les med fradrag af elom­kost­nin­ger­ne, når huset er blevet in­spi­ce­ret og ac­cep­te­ret uden re­k­la­ma­tio­ner.

Andre faciliteter

4 voksne
1 stk husdyr
40 m² Hus
Bygget i 2002
Elvarme
Emhætte
Kaf­fe­ma­ski­ne

Rum

Alkove
Ba­de­væ­rel­se
Køkken-alrum
Soverum

Afstande

200 m til stranden
12,0 km til indkøb
200 m til sø

Regler

Husdyr: Alle husdyr tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Forbrug inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige

Ferienpartner Sverige
Velkommen til Fe­ri­e­part­ner Sverige, din partner for som­mer­hu­se i Syds­ve­ri­ge. Roligt, betagende og uberørt – det er Sveriges landskab. Store skove, krystal­kla­re søer og char­me­ren­de kyst­linjer med idylliske skærgårde venter på dig her. Hos Fe­ri­e­part­ner Sverige tilbyder vi dig et nøje hånd­pluk­ket udvalg af som­mer­hu­se i landets smukkeste fe­ri­e­om­rå­der. Vi kender hver og et sommerhus, og vi står altid klar til at hjælpe dig med at opnå en uforg­lem­me­lig ferie.
Feriepartner Sverige