Logo_Web

Beau­ti­ful­ly mo­der­nized summer house with a large sun terrace and a view of the Wadden Sea

Hus-ID: 0290
Nørre Frankel 61, Havneby
4 gæster
2 soveværelser
2 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Bibi er navnet på dette velholdte sommerhus, der ligger på en lille bakketop på en stor, grøn grund. Takket være den høje be­lig­gen­hed er der kig til Vadehavet fra stuen og grunden, mens den frodige be­plant­ning sørger for privatliv på terrassen.

Velkommen indenfor
Som­mer­hu­set har ligget her i det grønne siden 1965 og er løbende blevet renoveret. Sidste mo­der­ni­se­rings­pro­jekt skete i 2015, hvor et flot køkken blev in­stal­le­ret i op­holds­rum­met, og samme år blev der tilbygget et overdækket ind­gangs­par­ti. Udover køkke­naf­de­lin­gen er op­holds­rum­met indrettet på ind­by­den­de vis med spisebord, so­faaf­de­ling og fladskærms-tv. En brændeovn står klar til at sprede hygge og varme, og var­me­pum­pen kan også tages i brug – sidstnævnte kan for øvrigt også bruges som aircon­di­tion på varme som­mer­da­ge. Planløsningen byder også på to rummelige soveværelser foruden separat bad og toilet.

Nyd livet udenfor
Grunden, som måler 1200 m², ligger godt til­ba­ge­truk­ket fra vejen, og der er god plads til parkering. En trappe fører op til huset og de om­kring­lig­gen­de terrasser, der er ori­en­te­ret mod syd og øst. Det føles rart at sidde lidt hævet i land­ska­bet, og her er masser af plads til at flade ud og nyde det udendørs ferieliv. Den sydvendte terrasse er stor og solrig, og der er både havemøbler, lig­ge­sto­le, parasol og grill til rådighed. Fra den østvendte terrasse har man en unik mulighed for at opleve so­l­op­gan­gen over Vadehavet, mens man nyder en dejlig kop kaffe eller te.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Det er oplagt at bruge en stor del af ferien i jeres egen oase – men hvis I trænger til at komme ud på udflugter, er der masser at give sig til på Rømø. For eksempel er der mange guidede ture at tage på, inklusiv sælsafari, østerstur, re­je­fangst og andre ak­ti­vi­te­ter, der er tæt knyttet til havet. Vadehavet er optaget på UNESCO’s ver­dens­arvs­li­ste, og fug­le­li­vet er rigt her på øen med flere sjældne fug­lear­ter. Vil I bade, kan I tage til Lakolk Strand eller Sønder­strand for at plaske i Ve­ster­ha­vet. Trænger I nærmere til en god bid mad, har I et godt udvalg af re­stau­ran­ter i Havneby, og der er også su­per­mar­ked og fi­skeud­salg nær havnen.

Andre faciliteter

4 voksne
72 m² Hus
Bygget i 1965
Renoveret i 2014
Elvarme
Elkedel

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

500 m til re­stau­rant
900 m til golfbane
280 m til Vadehavet

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Rømø

Feriepartner Rømø (nyt)
På Va­de­havs­per­len Rømø venter en unik natur på at blive udforsket, især de brede og hvide sand­stran­de rummer uforg­lem­me­li­ge minder. Derudover byder Rømø på en masse ak­ti­vi­te­ter, bl.a. for­skel­li­ge former for windsport, som ikke kan udøves ret mange andre steder i Europa. Der er to mu­lig­he­der til at komme til Rømø – dæmningen, som forbinder Rømø med fast­lan­det, og færgen, som pendler trofast mellem den kendte tyske ferieø Sild og Rømø. Det skaber et hav af ud­flugts­mu­lig­he­der.
Feriepartner Rømø