Logo_Web

Stort sommerhus med spa, sauna og skøn udsigt fra stuen

Hus-ID: 0139
Gertrud Rasksvej 14, Kongsmark
8 gæster
4 soveværelser
2 badeværelser
Husdyr: Alle husdyr tilladt

Dette vel­byg­ge­de kva­li­tets­hus er fuld af atmosfære, flot interiør og kom­fortab­le boligløsninger. Og alligevel er det al­ler­vig­tig­ste at fremhæve vel­sag­tens udsigten over Kongs­marks åbne hede arealer, for det gør det til en helt særlig oplevelse at holde ferie her på Rømø.

Velkommen indenfor
Som­mer­hu­set er opført i 2006 og er et vel­pro­por­tio­ne­ret byggeri på hele 140 m2, som blandt andet er udstyret med spabad og sauna på det ene af to badeværelser. Inden døre er atmosfæren lys, luftig og ind­by­den­de, for i alle rum er der lyse trælister på væggene samt loft til kip, og de mange vin­du­es­par­ti­er sørger for et glimrende ly­sind­fald. Samtidig giver de store vinduer udsigt til de grønne om­gi­vel­ser, og ikke mindst fra stuen og køkkenet er pa­nora­ma­vu­et over det vidt­strak­te landskab helt betagende. Hvis I ellers kan løsrive blikket fra na­tu­rom­gi­vel­ser­ne, er der fladskærms-TV med både parabol, Smart-TV og Netflix i stuen, der også byder på en hyg­ge­spre­den­de brændeovn til de kølige aftner. Fra stuen er der åben for­bin­del­se til køkken-alrummet, så selv når I hygger jer hver især med mad­lav­ning, boglæsning og lignende, har I for­nem­mel­sen af at tilbringe tiden sammen. Når dagen er ved at være til ende, kan I gå til ro på et af de fire gode soveværelser, der i alt kan huse otte feriegæster.


Nyd livet udenfor
Udsigten er bestemt også im­po­ne­ren­de ude på den store, delvist overdækkede træterrasse, der breder sig syd for som­mer­hu­set. Det er et skønt sted at læne sig tilbage i havemøblerne, grille, mærke roen og nyde de ufor­styr­re­de na­tu­rom­gi­vel­ser. Trænger I til at bevæge jer lidt, er der god plads til kroket og andre havespil på græsplænen, og der er for øvrigt gyn­ge­sta­tiv og sandkasse til de yngste fa­mi­lie­med­lem­mer.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Den 3000 m2 store grund ligger perfekt placeret i Kongsmark midt på Rømø: Som allerede nævnt bor I som naboer til et flot og fredet naturområde, og derudover er atmosfæren på den lille vej stille og rolig. Og selvom na­turi­dyl­len er komplet, har I stadig nem adgang til indkøbs­mu­lig­he­der og spi­se­ste­der – for eksempel Rømøs gode slagter og Café Hat­tes­gaard med de lækre kager. Er det vejr til en badetur, er der blot en kort køretur til Lakolk Strand, hvor I kan boltre jer i Ve­ster­ha­vet og på den utroligt brede sand­strand.

Andre faciliteter

8 voksne
2 stk husdyr
140 m² Hus
Badekar
Bygget i 2006
Panorama
Udsigt over landskab

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Entré
Køkken-alrum
Soverum : 4
Stue

Afstande

7,0 km til re­stau­rant
7,0 km til golfbane

Regler

Husdyr: Alle husdyr tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Rømø

Feriepartner Rømø (nyt)
På Va­de­havs­per­len Rømø venter en unik natur på at blive udforsket, især de brede og hvide sand­stran­de rummer uforg­lem­me­li­ge minder. Derudover byder Rømø på en masse ak­ti­vi­te­ter, bl.a. for­skel­li­ge former for windsport, som ikke kan udøves ret mange andre steder i Europa. Der er to mu­lig­he­der til at komme til Rømø – dæmningen, som forbinder Rømø med fast­lan­det, og færgen, som pendler trofast mellem den kendte tyske ferieø Sild og Rømø. Det skaber et hav af ud­flugts­mu­lig­he­der.
Feriepartner Rømø