Logo_Web

Vi er klar ved telefonen til at hjælpe

38 lokale bureauer fordelt over hele landet – alle årets dage fra kl. 9-22.

Find dit lokale bureau

Dejligt sommerhus med vild­marks­bad ved Saksild Strand

Hus-ID: 30481
Skovduevej 190, Saksild Strand
6 gæster
2 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Fe­ri­e­op­le­vel­ser og gode minder ved Saksild Strand

Velkommen indenfor
Dejligt sommerhus med sjæl både inde og ude. Her mærker man hurtigt fe­ri­estem­nin­gen indfinde sig, og med en af Danmarks bedste ba­de­stran­de kun 175 m. fra huset er der lagt op til en god ferie.

Husets hjerte er det åbne køkken all-rum, som er placeret midt i huset. Her er der god plads til hele familien.

To gode soverum – 1 soverum med dob­belt­seng og et soverum med 2 enkelte senge med ekstra udtræksseng. Herudover 2 sove­plad­ser i stue. Der er desuden et dejligt badeværelse, og skal tøjet vaskes, er der na­tur­lig­vis også mulighed for det – samt tørre­tum­b­ler til bl.a. håndklæderne.

Med­brin­ger man tablet eller pc kan man benytte sig af husets trådløse internet, ligesom man kan downloade egne tv-pro­gram­mer via Chro­mecast.

Nyd livet udenfor
Udendørs finder I en stor terrasse, hvorfra man næsten kan høre havet, som jo kun ligger 175 meter fra huset. Den hyggelige terrasse bliver næsten overdækket med den store mar­keds­pa­ra­sol, så der er rig mulighed for at nyde solen eller søge skygge – alt efter behov. Og elsker man en mor­gen­duk­kert så er det med den korte afstand til stranden, meget nemt at tage en dukkert og bagefter blive skyllet af under bruseren. Haven er hyggeligt og lukket, så når I ønsker at benytte vild­marks­ba­det, kan det gøres helt ugeneret.

Som­mer­hu­set er nærmeste nabo til Danmarks ældste mingol­f­ba­ne med vels­ma­gen­de is og et bredt udvalg af velskænket øl. Der er 10-12 mu­si­kar­ran­ge­men­ter hver sommer, så I kan danse i haven til musikken, helt ubemærket. Derfor vil der i perioder være ”hygge-støj” og musik der kan høres over hækken.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
Huset har én af de skønneste be­lig­gen­he­der med kort afstand til havet. Saksild Strand er en af Danmarks bedste strand­per­ler. Her finder man det fineste sand og her kan man bade uden at bekymre sig om store bølger og understrøm. I området findes desuden minigolf, re­stau­rant og iskiosk.

Savner man alligevel lidt stor­by­stem­ning så er der kun 25 min. kørsel til Aarhus, Danmarks 2. største by. Her finder man bl.a. kunst­mu­se­et AROS og Den Gamle By. På vej mod Aarhus ligger Moesgaard Museum (MOMU) som med sine spændende arkæologiske og et­no­gra­fi­ske ud­stil­lin­ger altid er et besøg værd.

Vi glæder os til at byde jer velkommen i Saksild!

Andre faciliteter

2 børn
4 voksne
1 stk husdyr
1 stk Antal etager i lejemålet
71 m² Hus
Bygget i 1968
Renoveret i 2018

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken-alrum
Soverum : 2
Stue

Afstande

175 m til kysten
700 m til re­stau­rant
12,0 km til golfbane
8,0 km til svømmehal
175 m til havet

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

    ,

Destination

Loading...

Feriepartner Odder

Teamet i Feriepartner Odder-Juelsminde på en strand med udsigt over vandet
Som­mer­hus­fe­rie tæt på Jyllands største at­trak­tio­ner og Danmarks næst­stør­ste by, Aarhus. Vores område byder på et væld af op­le­vel­ser for bør­ne­fa­mi­li­en, men også for dig, der bare gerne vil nyde freden og roen tæt på stranden og naturen samtidig med, at det er hurtigt at komme til storbyen og dens mange kul­tu­rel­le tilbud. Vi kender hver en krog af Odder og Ju­els­min­de, og du er faktisk så heldig, at vi har et kontor placeret begge steder. Derfor står vi altid klar til at hjælpe dig, hvad end du vælger en som­mer­hus­fe­rie i Odder eller i Ju­els­min­de.
Feriepartner Odder