Feriehus Rosenhill/Sörvik til 10 personer direkte i skærgården
Hus-ID: OST559Område
I en fantastisk beliggenhed i skærgården syd for Oskarshamn tilbyder dette store feriehus på en rummelig søgrund ved Kalmarsund alle forudsætninger for en drømmeferie i feriehus. I dette rummelige hus kan flere vennefamilier uden problemer holde ferie sammen. I centrum af Oskarshamn, som ligger kun ca. 7 km væk, findes alle indkøbsmuligheder samt mange velrenommerede restauranter. Fra Oskarshamn er der desuden færgeforbindelser til øerne Gotland og Øland samt til nationalparken “Blå Jungfrun”, en sagnomspunden, ubeboet ø i Kalmarsund. Den ca. 70 km fjerntliggende by Vimmerby med forlystelsesparken “Astrid Lindgrens Värld” er ikke kun et besøg værd for familier med børn. Også det ca. 100 km fjerntliggende “Glasrige” med de kendte glashytter Målerås, Orrefors og Kosta med elg- og safaripark samt et stort outlet, samt en dagsudflugt med skib til øen Blå Jungfrun bør ikke mangle på udflugtsprogrammet.
Indretning
Via en stor veranda på landsiden træder man ind i det ca. 170 m² store feriehus og kommer gennem en lille entré først ind i det moderne køkken, som er opbygget omkring den gamle ildsted. Køkkenet er udstyret med elkomfur med glaskeramisk kogeplade, opvaskemaskine, mikrobølgeovn, kaffemaskine samt køle- og fryseskab og et lille spisebord. Fra køkkenområdet er der adgang både til bryggerset med vaskemaskine og tørretumbler, til badeværelset med bruser, WC og håndvask samt til det rummelige opholdsområde med spisestue, møbleret til ti personer, samt selve stuen med en komfortabel sofagruppe, kakkelovn og fladskærms-TV med tyske kanaler via Chromecast. Mellem stuen og spisestuen, foran trappen der fører op til overetagen, ligger en stilfuld husbar med barstole og skibsklokke. Til venstre for spisestuen med panoramaudsigt over Østersøen ligger et soveværelse, møbleret med en dobbeltseng og et stort klædeskab, og på den modsatte side en glasveranda med havemøbler og en fantastisk udsigt. Også fra overetagen med de tre soveværelser, den store møblerede repos samt badeværelset med badekar og WC har man en vidunderlig udsigt over Østersøen. Ud over en dobbeltseng og to enkeltsenge, hvoraf den ene er 105 cm bred og den anden 90 cm bred, står der nogle madrasser til rådighed for gæsterne til fleksibel fordeling af sovepladserne, så der i hovedhuset i alt er plads til otte personer. I det få meter derfra separat liggende gæstehus med endnu et WC og håndvask findes der to yderligere sovepladser. Gæsterne har desuden adgang til internet med ubegrænset datamængde samt en kulgrill.
Særlige informationer
Ankomst og afrejse kan ved et minimumsophold på en uge kun finde sted om lørdagen. Husdyr må desværre ikke medbringes. Rygning i feriehuset er ikke tilladt. Slutrengøring kan tilkøbes som en ekstra ydelse. Et sengetøj og to håndklæder kan bestilles ekstra for 190DKK/person. Ved booking opkræves et depositum, som tilbagebetales efter afrejse, når huset er godkendt uden bemærkninger.
Andre faciliteter
Rum
Afstande
Regler
Inkluderet i prisen
Forsikring inklusiv











