Logo_Web

Lyst feriehus med skøn fjor­dud­sigt og central adresse i Hvide Sande

Hus-ID: 733
Slusen 33, Hvide Sande Strand og By
5 gæster
2 soveværelser
2 badeværelser
1 stk husdyr

Kunne I bruge en ferie i flotte og fredelige om­gi­vel­ser tæt på vandet? Så er dette lækre feriehus lige noget for jer, for det ligger roligt placeret på Slusen i Hvide Sande med den fineste udsigt ud over Ringkøbing Fjord.

Indendørs

Slu­se­hu­se­ne er et moderne fe­rie­kom­pleks med kønne rækkehuse, der ligger lige ud mod fjorden. Netop dette eksemplar ligger i anden parket, og især fra førstesa­lens stue bliver fe­ri­e­li­vet forsødet med et im­po­ne­ren­de pa­nora­ma­vue over vandet og Hvide Sandes sluse. I stuen er der brændeovn, stort fladskærms-tv og bløde siddemøbler inklusiv en sovesofa. Tilsammen med de kom­fortab­le senge på husets to soveværelser er der derfor sen­ge­plad­ser til fem personer i huset. Det ene soveværelse ligger på førstesalen, og det andet ligger i stueplan, hvor I også finder et dejligt spisekøkken og to badeværelser. På det ene badeværelse kan I læne jer tilbage i en lækker hjørnespa, og hvis I trænger til mere varme og wellness, er der sauna på det andet badeværelse. Praktiske fa­ci­li­te­ter rummer som­mer­hu­set også blandt andet et grovkøkken, der er indrettet som bryggers med va­ske­ma­skine, tørre­tum­b­ler, fryser og fi­ske­ren­se­plads.

Udendørs

Ude i det fri har I flere gode sid­de­plad­ser at vælge imellem. På førstesa­lens altan kan I indånde den friske fjordluft og skue ud over det åbne vand, og lige ne­de­nun­der har I en skøn sid­de­plads på den sydvendte terrasse. Et gårdmiljø byder huset også på, og det er helt aflukket og dermed dejligt ugeneret.

Be­lig­gen­hed

Slu­se­hu­se­ne har en meget attraktiv adresse i Hvide Sande, for de ligger lidt til­ba­ge­truk­ket og samtidig lige ud til vandet. I bor også tæt på Ty­sker­hav­nen, hvis I får lyst til at kigge nærmere på byens ældste og utroligt stem­nings­ful­de havnemiljø, og hvis I vil på stranden, kan I gå til Ve­ster­ha­vet på et kvarters tid. På bare et par minutter kan I gå til slusen, hvor lyst­fi­sker­ne samles for at fange sild og hornfisk – og hvis I har medbragt fiskegrej, kan I selv stille jer op og se, hvad I kan få på krogen. Hvis I synes, det er nemmere at få fisken rakt over disken i en af byens fi­ske­bu­tik­ker og røgerier, kan I glæde jer over, at I bor i kort gåafstand til Hvide Sandes bymidte.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.


Andre faciliteter

5 voksne
1 stk husdyr
116 m² Hus
Bygget i 2004
Fjor­dud­sigt
Panorama
Fjern­var­me

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Bryggers
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

50 m til kysten
300 m til re­stau­rant
14,0 km til golfbane
200 m til svømmehal
50 m til fjorden

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste sol­ned­gan­ge fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sand­stran­de, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kuli­na­ri­ske op­le­vel­ser, så er Hvide Sande stedet. I Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande er vi din lokale spar­rings­part­ner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste fe­ri­e­op­le­vel­ser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.
Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Billede På Vej

Vind­møl­les­a­fa­ri

En vind­møl­les­a­fa­ri ved Hvide Sande en spændende og an­der­le­des ud­flugts­mu­lig­hed, hvis du under din ferie i sommerhus kunne tænke dig at opleve Ve­ster­ha­vet fra en helt ny vinkel. På vind­møl­les­a­fa­ri­en kommer du med ud på havet og helt tæt på de tyve im­po­ne­ren­de havvind­møl­ler, der rejser sig ti kilometer ude på havet fra Hvide Sande, op til nord for Søndervig.

Turen foregår med skib fra havnen i Hvide Sande, hvor du sejler langs kysten, op forbi Lyngvig Fyr, og videre ud mod vind­møl­le­par­ken Vesterhav Syd. Undervejs kan du nyde udsigten over havet, mærke den friske havluft og opleve klitterne og stranden fra havsiden.

Lokale oplevelser i Hvide Sande