Logo_Web

Sommerhus få skridt fra Ve­ster­ha­vet og med fjordkig

Hus-ID: 402
Karen Brands Vej 125, Aargab
5 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Få skridt fra Ve­ster­ha­vet finder I dette at­trak­ti­ve sommerhus, der byder på sen­ge­pladser til fem personer. Fe­ri­e­hu­set ligger på en hyggelig, kuperet klitgrund, hvorfra I har fjordkig og en skøn udsigt over Holmsland Klit.

Indendørs

Som­mer­hu­set byder jer velkommen med sin lyse og be­ha­ge­li­ge atmosfære, og I kan glæde jer over at have et stort, åbent op­holds­område med god plads til at være sammen om måltider, brætspil eller hyggelige fil­maf­te­ner. Stuen og køkkenet ligger i åben for­bin­del­se, og køkkenet er flot og funk­tio­nelt indrettet. En brændeovn er placeret mellem spi­se­bor­det og so­faar­ran­gementet, så tem­pe­ra­tu­ren er behagelig til både måltiderne og de hyggelige aftener. Derudover er her en var­me­pum­pe, som supplerer godt. Husets tre soveværelser giver sen­ge­plad­ser til i alt fem personer. Foruden en entré med god plads til sko og overtøj byder huset også på et badeværelse med bru­se­ni­che samt vaskesøjle.

Udendørs

Med terrasser mod sydøst og sydvest har I optimale forhold for at nyde de lune som­mer­da­ge i solens varme skær. Her er gyn­ge­sta­tiv og sandkasse til de yngste, og I har ligeledes udebruser og en skøn tøndesauna med plads til alle. Klitten på den kuperede grund giver en skøn udsigt over området og Ringkøbing Fjord, og både so­l­op­gan­ge­ne og sol­ned­gan­ge­ne er fan­ta­stisk smukke set herfra med mor­genkaf­fen eller et køligt glas rosé.

Be­lig­gen­hed

Med pla­ce­rin­gen på en lille, lukket stikvej få skridt fra vandet får jeres feriedage en ufor­styr­ret ramme, og I har tilmed nem adgang til vandet. Tag en svalende dukkert på den lune sommerdag, eller nyd en frisk gåtur langs vandet, mens vinden rusker fra vest og havskum­met fyger. Van­dre­sti­er og cy­kel­stien fra Ny­min­de­gab til Søndervig giver et væld af mu­lig­he­der for gåture og udflugter på den tohjulede. Vil I surfe, har I kort afstand til sur­f­plad­sen ved Ringkøbing Fjord og sur­f­spot­tet ved Sydmolen på havsiden af Hvide Sande. Byen summer af liv i sommermånederne, og her finder I masser af spændende butikker, gode spi­se­ste­der samt fi­ske­hand­le­re med havfriske de­li­ka­tes­ser. Ved Af­van­dings­slu­sen kan I kaste fiskesnøren ud, og området byder ligeledes på mange gode fiskesøer.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.




Andre faciliteter

5 voksne
86 m² Hus
Bygget i 1966
Fjor­dud­sigt
Renoveret i 2021
Udsigt over landskab

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken-alrum
Skur / Udhus
Soverum : 3
Stue

Afstande

150 m til kysten
2,0 km til re­stau­rant
17,0 km til golfbane
2,7 km til svømmehal
550 m til fjorden

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg

MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste solnedgange fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sandstrande, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kulinariske oplevelser, så er Hvide Sande stedet. I Feriepartner Hvide Sande er vi din lokale sparringspartner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste ferieoplevelser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.

Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Billede På Vej

Vind­møl­les­a­fa­ri

En vind­møl­les­a­fa­ri ved Hvide Sande en spændende og an­der­le­des ud­flugts­mu­lig­hed, hvis du under din ferie i sommerhus kunne tænke dig at opleve Ve­ster­ha­vet fra en helt ny vinkel. På vind­møl­les­a­fa­ri­en kommer du med ud på havet og helt tæt på de tyve im­po­ne­ren­de havvind­møl­ler, der rejser sig ti kilometer ude på havet fra Hvide Sande, op til nord for Søndervig.

Turen foregår med skib fra havnen i Hvide Sande, hvor du sejler langs kysten, op forbi Lyngvig Fyr, og videre ud mod vind­møl­le­par­ken Vesterhav Syd. Undervejs kan du nyde udsigten over havet, mærke den friske havluft og opleve klitterne og stranden fra havsiden.

Dreng på wakeboard i vandet

Kabelpark

Har du lyst til fart, sjov og en aktiv oplevelse på som­mer­hus­fe­ri­en, er Kabelpark i Hvide Sande et rigtig godt bud. Her kan du prøve kræfter med wakeboard og vandski på Ring­kø­bing Fjord, og køre sammen med de andre, som du kender det fra pisterne i Alperne.

Kabelpark er en ka­bel­dre­vet vandski- og wakeboard-bane, hvor du som i en slæbelift bliver trukket hen over vandet. Det er en be­gyn­der­ven­lig vandsport, hvor suc­ces­ra­ten for førs­te­gangs­u­dø­ve­re er over­ra­sken­de høj - og altid sjov. De fleste fanger lyn­hur­tigt teknikken, og med et in­tro­kur­sus i bagagen kan også de mindre børn have den fedeste optur når de lærer at beherske skiene eller boardet.

Aktivitet hos Sportsfiskercenteret i Hvide Sande

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret ved af­van­dings­slu­sen i Hvide Sande er et oplagt sted at prøve lykken med fi­ske­stan­gen under din ferie i sommerhus. Her kan både du og familiens mindste få en hyggelig og aktiv oplevelse ved vandet uanset om du er erfaren lyst­fi­sker eller prøver det for første gang.

Området omkring slusen, havnen og molerne er kendt som et af de bedste fi­ske­ste­derVe­st­ky­sten. Her har du gode chancer for at fange bl.a. sild, hornfisk og makrel, og der er næsten altid liv langs vandet, hvor lyst­fi­sker­ne står side om side og håber på at få noget på krogen.

Lokale oplevelser i Hvide Sande