Logo_Web

Dejligt sommerhus med udsigt - 100 meter fra havet i Store Sjørup

Hus-ID: 8998
Spovevej 39, Store Sjørup
7 gæster
4 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Velkommen indenfor

Her får I et velholdt og ind­by­den­de sommerhus, hvor rammerne er skabt til af­slap­ning og hyggelige fe­ri­estun­der sammen. Husets naturlige sam­lings­punkt er det lyse op­holds­rum, hvor køkken og stue ligger i åben for­bin­del­se og giver god plads til både samvær og ro.

De store vin­du­es­par­ti­er lukker lyset ind og giver jer et fint kig til vandet, som skaber en særlig rolig og autentisk som­mer­hus­stem­ning. Her mærker I tydeligt nærheden til kysten, samtidig med, at I kan nyde udsigten fra kom­fortab­le om­gi­vel­ser.

Stuen er indrettet med fokus på hygge og kva­li­tet­s­tid, og brændeovnen tilfører varme og atmosfære på køligere dage. Køkkenet er funk­tio­nelt og gør det nemt for jer at samles om mad­lav­nin­gen og gode måltider.

Huset rummer fire gode soveværelser og er indrettet med plads til både børn og voksne, hvilket gør det oplagt til familier.

Badeværelset er praktisk indrettet med bruser og va­ske­ma­ski­ne, og her er også god bordplads, som gør det nemt at pusle de mindste – en detalje der gør hverdagen lidt lettere for børne­fa­mi­li­er.

Nyd livet udenfor

Som­mer­hu­set ligger på en skøn na­tur­grund i rolige og børne­ven­li­ge om­gi­vel­ser, hvor I kan nyde ferien i jeres eget tempo.

Også fra grunden har I et fint kig til vandet, og med kun ca. 200 meter til havet er det oplagt at tage turen til stranden flere gange om dagen – uanset om I vil bade, gå ture langs kysten eller bare nyde den friske havluft.

Terrassen er delvist overdækket, så I kan opholde jer ude en stor del af året. Her kan I starte dagen roligt med en kop kaffe og afslutte med grill og lange, lyse som­mer­af­te­ner, mens der sker aktivitet og leg på græsplænen.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser

Som­mer­hu­s­område be­lig­gen­de i et af Djurslands unikke naturområder. Et naturskønt paradis ved havet og stranden ved St. Sjørup en oplevelse i sig selv. Her er det lave vand perfekt til små even­ty­re­re, der vil soppe, mens større børn og voksne kan bevæge sig ud til sand­ban­ker­ne og nyde havet, der strækker sig uendeligt. Når ti­de­van­det trækker sig tilbage, afsløres småsøer og sand­ban­ker, der indbyder til opdagelse og leg. Kun 10 kilometer fra huset finder du den hyggelige lystbådehavn i Udbyhøj, hvor du kan kaste snøren ud og håbe på en god fangst. Fra havnen sejler en char­me­ren­de, ka­bel­truk­ket færge over Randers Fjord – og på den anden side venter en hvid ba­de­strand med blåt flag og noget af Danmarks reneste badevand. Hvis du har lyst til flere na­tu­ro­p­le­vel­ser, ligger Fjord­cen­tret lige i nærheden og byder på spændende ak­ti­vi­te­ter for hele familien. Gl. Estrup Slot, sten­dys­ser­ne ved Tustrup og selvfølgelig Djurs Som­mer­land – Nordens største for­ly­stel­ses­park – ligger også inden for kort afstand og giver mulighed for endnu flere uforg­lem­me­li­ge op­le­vel­ser. Hele Djursland er fynd med op­le­vel­ser for en hver smag og er du til storby, så er der ikke langt til hverken Randers eller Århus.

Andre faciliteter

7 voksne
1 stk husdyr
1 stk Antal etager i lejemålet
84 m² Hus
Bygget i 1998
Havudsigt
Udsigt over landskab

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Entré
Køkken-alrum
Soverum : 4
Stue

Afstande

200 m til kysten
5,0 km til re­stau­rant
15,0 km til golfbane
17,0 km til svømmehal
200 m til havet

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Djursland

Faelles Djursland
Ferie på Djursland er lig med op­le­vel­ser for alle, bør­ne­ven­li­ge østvendte strande og storslået natur. Sæt dig i Danmarks hurtigste rut­sje­ba­ne i Djurs Som­mer­land eller lad dyrene komme helt tæt på i Ree Park. Danmarks 2. største by, Aarhus, nås på under en time – her er der shopping for pigerne og fadøl langs åen for mændene - og regnbuen på AROS kunst­mu­se­um giver den smukkeste udsigt over hele Aahus.
Feriepartner Djursland