Logo_Web

Stort sommerhus til 10 personer – 150 meter fra Ve­ster­ha­vet

Hus-ID: 614
Rauhesvej 57, Bjerregård
10 gæster
4 soveværelser
2 badeværelser
1 stk husdyr

Dette sommerhus på hele 115 m2 er indrettet med brændeovn, langbord og stor so­faaf­de­ling i stuen og med spa og sauna på det største badeværelse. Ude har I flere gode sol­ter­ras­ser at vælge imellem, og Bjerregård Strand venter bare 150 meter væk. Kort sagt er det et skønt sted at holde ferie!

Indendørs

Med al den plads og gode fa­ci­li­te­ter inden døre kan I sagtens samles 10 personer inden døre. Der er fire værelser at gøre godt med, og i stuens alkove er der ekstra sove­plad­ser – her kan børnene oplagt blive puttet, hvis de synes, det er hyggeligt at falde i søvn til de voksnes snak rundt om spi­se­bor­det. Stuens brændeovn, fladskærms-tv og kom­fortab­le siddemøbler indbyder til rendyrket af­slap­ning, og i det åbne køkken har I alt, hvad I skal bruge for at lave lækker mad. Et rummeligt bryggers med va­ske­ma­ski­ne og tørre­tum­b­ler er også del af planløsningen, og på det største af husets to badeværelser kan I forkæle jer selv med varme saunature og spabade.

Udendørs

Som­mer­hu­sets to terrasser er skønne op­holds­plad­ser, når solen lokker jer udenfor. Mod sydøst ligger en åben terrasse og mod sydvest en delvist overdækket terrasse, som har udsigt til den yderste klitrække, der hæver sig ud mod stranden. Begge terrasser skærmes af hegn, og med havemøbler, lig­ge­sto­le og grill kan I se frem til nogle dejlige dasedage i roligt tempo.

Be­lig­gen­hed

Fra husets lettere kuperede na­tur­grund skal I ikke gå mange meter, før I kan tage turen op ad de høje klitter, der ligger ud mod Bjerregård Strand. Udsigten fra toppen er for­ry­gen­de, og hvis synet af Ve­ster­ha­vet giver jer lyst til en badetur, kan I fortsætte ned for at plaske i bølgerne og lege på stranden. En gåtur ved sol­ned­gangs­tid er betagende året rundt, og hvis I vil udforske Holmslands Klits åbne he­deland­skab, kan I følge områdets stier til fods eller på cykel. I Bjerregård finder I en helårsåben købmand, mens Hvide Sande er et besøg værd, hvis I vil på re­stau­rant, ose i butikker eller købe frisk­fan­get fisk med hjem til af­tens­ma­den. Nærheden til både Ve­ster­ha­vet og Ringkøbing Fjord giver jer rig mulighed for selv at fiske, og området er også et eldorado for jer, der elsker surfing, SUP og andre vand­sport­sak­ti­vi­te­ter.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.




Andre faciliteter

2 børn
8 voksne
1 stk husdyr
115 m² Hus
Bygget i 1996
Delvis renoveret i 2019
Elvarme

Rum

Alkove
Ba­de­væ­rel­se : 2
Bryggers
Køkken-alrum
Soverum : 4
Stue

Afstande

150 m til kysten
5,2 km til re­stau­rant
30,0 km til golfbane
16,0 km til svømmehal
1,5 km til fjorden

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg
MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste sol­ned­gan­ge fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sand­stran­de, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kuli­na­ri­ske op­le­vel­ser, så er Hvide Sande stedet. I Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande er vi din lokale spar­rings­part­ner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste fe­ri­e­op­le­vel­ser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.
Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Aktivitet hos Sportsfiskercenteret i Hvide Sande

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret

Sport­s­fi­sker­cen­te­ret ved af­van­dings­slu­sen i Hvide Sande er et oplagt sted at prøve lykken med fi­ske­stan­gen under din ferie i sommerhus. Her kan både du og familiens mindste få en hyggelig og aktiv oplevelse ved vandet uanset om du er erfaren lyst­fi­sker eller prøver det for første gang.

Området omkring slusen, havnen og molerne er kendt som et af de bedste fi­ske­ste­derVe­st­ky­sten. Her har du gode chancer for at fange bl.a. sild, hornfisk og makrel, og der er næsten altid liv langs vandet, hvor lyst­fi­sker­ne står side om side og håber på at få noget på krogen.

Billede På Vej

Jyl­landsakva­ri­et

I den au­ten­ti­ske og levende havneby Hvide Sande finder du Jyl­landsakva­ri­et, hvor du tørskoet kommer helt tæt ind på havets verden. Akvariet er indrettet i en tidligere fi­ske­fa­brik, og gør indtryk fordi både genbrug af maritime ar­te­fak­ter, historie og livet under van­d­over­fla­den smelter sammen i én sanselig ud­stil­ling, med duften af saltvand i luften.

Rundt omkring i ud­stil­lin­ger­ne kan du opleve genbrugte red­skabs­sku­re, driv­tøm­mer, gammelt bolværk og moletræ, en fjord­jol­le, og andre fine ting og genstande der stammer fra fi­ske­ri­ets stor­heds­tid, som tilsammen skaber en autentisk og stem­nings­fuld ramme.

Dreng på wakeboard i vandet

Kabelpark

Har du lyst til fart, sjov og en aktiv oplevelse på som­mer­hus­fe­ri­en, er Kabelpark i Hvide Sande et rigtig godt bud. Her kan du prøve kræfter med wakeboard og vandski på Ring­kø­bing Fjord, og køre sammen med de andre, som du kender det fra pisterne i Alperne.

Kabelpark er en ka­bel­dre­vet vandski- og wakeboard-bane, hvor du som i en slæbelift bliver trukket hen over vandet. Det er en be­gyn­der­ven­lig vandsport, hvor suc­ces­ra­ten for førs­te­gangs­u­dø­ve­re er over­ra­sken­de høj - og altid sjov. De fleste fanger lyn­hur­tigt teknikken, og med et in­tro­kur­sus i bagagen kan også de mindre børn have den fedeste optur når de lærer at beherske skiene eller boardet.

Lokale oplevelser i Hvide Sande