Overvejer du en byferie i Hvide Sande?

Siden de første slusehuse skød op i midten af 00'erne, er der gradvist bygget en række feriehuse og ferielejlighedsprojekter i området fra Langsand og over til Tysk'havnen. På "Æ Gammel Havn" og Langsand er mange af de gamle redskabsskure i dag erstattet af små tinyhouses til udlejning, men meget af charmen og sjælen fra den gamle fjordhavn er bevaret. Ud til Tysk'havnen ligger også en god håndfuld husbåde, der tilbyder en helt særlig overnatningsoplevelse på vandet.
På havnen finder du ferielejligheder på første og anden sal over mange af butikkerne, hvor du kan bo helt centralt i forhold til butikker, spisesteder samt molerne og stranden; hævet over handelsgadernes charmerende summen. Og i det gamle rabarberkvarter på søndersiden er en del af husene i dag konverteret til ferieboliger med egen indgang og god plads.

Fælles for alle vores udlejningsenheder inden for bygrænsen er den luksus, at du parkerer bilen ved ankomst og derfra har alt inden for cykel- og gåafstand: Badestranden ved sydmolen, butikker og spisesteder, havnekajerne, legepladserne, sportsfiskercenteret, surfpladserne og kabelbanen.
Vil du nyde naturen, er strandene sammen med naturstien gennem klitheden i nordbyen og fjordstien fra Fiskeriets Hus op til Surfplads Nord oplagte strækninger.

Vi har et bredt udvalg af enheder i Hvide Sande – fra kompakte lejligheder til større boliger, der passer til par, børnefamilier eller flere familier på fælles ferie.
Og det allerbedste? Byferie i Hvide Sande fungerer året rundt: I højsæsonen er det ofte hurtigere at cykle end at køre bil over sluserne, og i vinterhalvåret kan du bo midt i en levende by, have alt inden for rækkevidde og alligevel opleve en ro, du aldrig finder i større byer.

• Bil parkeret ved ankomst, mens alt andet kan klares på cykel eller til fods.
• Badestranden, havnen, butikker og spisesteder i umiddelbar nærhed.
• Naturstier gennem klitheden og langs Ringkøbing Fjord.
• Et varieret udvalg af overnatningsformer: Moderne ferielejligheder, tinyhouses, husbåde og selvstændige feriehuse.
• Masser af aktiviteter: Surfplads, kabelpark, sportsfiskercenter, segwaykørsel, akvarium og meget, meget mere.
• En levende by, hvor du stadig finder masser af ro.
