Logo_Web

Feriehus Frö­vet­tern – Stort hus på en enorm søgrund

Hus-ID: VAR741
Bjurtjärns Socken 37, Storfors
8 gæster
4 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Område
Som­mer­hu­set Frövettern ligger på en cirka 2.700 m² stor eng- og na­tur­grund, kun cirka 100 m fra søen Frövettern. Der er cirka 50 m til nærmeste nabo. Den nærmeste badeplads ved klipperne ligger cirka 200 m væk. En børnevenlig ba­de­strand med badebro og badeø ligger kun 300 m fra huset. Mellem huset og søen går en tilkørselsvej til na­bo­hu­se­ne, men den er sjældent tra­fi­ke­ret, da den kun benyttes af beboerne. Omkring søen Frövettern ligger der mange andre søer. Indkøb kan klares i Storfors, cirka 16 km væk. Til Kri­sti­ne­hamn er der cirka 18 km, og til Karlskoga cirka 25 km.
Søen Frövettern er en del af et forgrenet søsystem, som grænser op til søerne Al­k­vet­tern og Ul­l­vet­tern. I området kan du fiske, tage på bådture og opleve den skov- og sørige natur. Udflugter til den store sø Vänern, na­tio­nal­par­ken Tiveden eller byen Örebro er oplagte mu­lig­he­der.

In­dret­ning
Som­mer­hu­set Frövettern er opført i 1969 og består af et hovedhus og et gæstehus. Bo­liga­re­a­let er cirka 95 m² i ho­ved­hu­set og cirka 15 m² i gæstehuset. I ho­ved­hu­set er der to soveværelser – ét med dob­belt­seng og ét med køjeseng. Gæstehuset har to yder­li­ge­re soveværelser, hvoraf det ene har en dob­belt­seng, og det andet har to en­kelt­sen­ge samt en sovesofa. Udlejer ønsker en maksimal belægning på 8 personer. Køkkenet er rummeligt og udstyret med elkomfur, ovn, køle- og fryseskab, mikrobølgeovn og kaf­fe­ma­ski­ne. Spi­se­bor­det i køkkenet har plads til 6 personer. Fra stuen har du en fan­ta­stisk pa­nora­maud­sigt over søen Frövettern. På kølige dage kan du tænde op i pejsen og nyde dine måltider ved det store spisebord i stuen med plads til 8 personer. Til un­der­hold­ning er der også et bil­lard­bord. Badeværelset har bruser, rindende varmt vand, va­ske­ma­ski­ne og toilet. Udendørs finder du havemøbler på den brede veranda med udsigt til søen. Der er grill, og du kan parkere bilen lige ved huset.

Særlige in­for­ma­tio­ner
Ankomst og afrejse er muligt alle ugens dage, mini­mums­le­je­pe­ri­o­den er 7 dage. Rygning er ikke tilladt i fe­ri­e­bo­li­gen eller i gæstehuset. Sen­ge­lin­ned og håndklæder kan lejes for 100 SEK pr. person (betales kontant på stedet), og du foretager selv en grundig rengøring før afrejse. Elforbrug er in­klu­de­ret. Hunde på forespørgsel.

Andre faciliteter

8 voksne
15 m² An­nek­s­a­re­al
95 m² Hus
Bygget i 1969
2.700 m² Grunda­re­al
Panorama
Udsigt over landskab
Elvarme

Rum

Anneks
Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 4
Stue

Afstande

100 m til stranden
4,5 km til indkøb

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige

Ferienpartner Sverige

Velkommen til Feriepartner Sverige, din partner for sommerhuse i Sydsverige. Roligt, betagende og uberørt – det er Sveriges landskab. Store skove, krystalklare søer og charmerende kystlinjer med idylliske skærgårde venter på dig her. Hos Feriepartner Sverige tilbyder vi dig et nøje håndplukket udvalg af sommerhuse i landets smukkeste ferieområder. Vi kender hver og et sommerhus, og vi står altid klar til at hjælpe dig med at opnå en uforglemmelig ferie.

Feriepartner Sverige