Sommerhus VAR741, Storfors, til 8 personer

Hus-ID: VAR741
Bjurtjärns Socken 37, Storfors
8 gæster
4 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Be­lig­gen­hed af huset Frövettern

Som­mer­hu­set Frövettern ligger på en cirka 2.700 m² stor eng- og na­tur­grund, kun cirka 100 m fra søen Frövettern. Der er cirka 50 m til nærmeste nabo. Den nærmeste badeplads ved klipperne ligger cirka 200 m væk. En børnevenlig ba­de­strand med badebro og badeø ligger kun 300 m fra huset. Mellem huset og søen går en tilkørselsvej til na­bo­hu­se­ne, men den er sjældent tra­fi­ke­ret, da den kun benyttes af beboerne. Omkring søen Frövettern ligger der mange andre søer. Indkøb kan klares i Storfors, cirka 16 km væk. Til Kri­sti­ne­hamn er der cirka 18 km, og til Karlskoga cirka 25 km.

In­dret­ning

Som­mer­hu­set Frövettern er opført i 1969 og består af et hovedhus og et gæstehus. Bo­liga­re­a­let er cirka 95 m² i ho­ved­hu­set og cirka 15 m² i gæstehuset. I ho­ved­hu­set er der to soveværelser – ét med dob­belt­seng og ét med køjeseng. Gæstehuset har to yder­li­ge­re soveværelser, hvoraf det ene har en dob­belt­seng, og det andet har to en­kelt­sen­ge samt en sovesofa. Udlejer ønsker en maksimal belægning på 8 personer. Køkkenet er rummeligt og udstyret med elkomfur, ovn, køle- og fryseskab, mikrobølgeovn og kaf­fe­ma­ski­ne. Spi­se­bor­det i køkkenet har plads til 6 personer. Fra stuen har du en fan­ta­stisk pa­nora­maud­sigt over søen Frövettern. På kølige dage kan du tænde op i pejsen og nyde dine måltider ved det store spisebord i stuen med plads til 8 personer. Til un­der­hold­ning er der også et bil­lard­bord. Badeværelset har bruser, rindende varmt vand, va­ske­ma­ski­ne og toilet. Udendørs finder du havemøbler på den brede veranda med udsigt til søen. Der er grill, og du kan parkere bilen lige ved huset.

Særlige forhold

Som­mer­hu­set er udstyret med elektrisk lys og elvarme og har desuden en åben pejs. Rygning er ikke tilladt i hverken hoved- eller gæstehus. Sen­ge­lin­ned og håndklæder kan lejes for 100 SEK pr. person. Slutrengøringen skal du selv stå for.

Søen Frövettern er en del af et forgrenet søsystem, som grænser op til søerne Al­k­vet­tern og Ul­l­vet­tern. I området kan du fiske, tage på bådture og opleve den skov- og sørige natur. Udflugter til den store sø Vänern, na­tio­nal­par­ken Tiveden eller byen Örebro er oplagte mu­lig­he­der.


Andre faciliteter

8 voksne
95 m² hus
15 m² An­nek­s­a­re­al
2.700 m² grund
Bygget i 1969
Panorama
Udsigt over landskab
Elvarme

Rum

Anneks
Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 4
Stue

Afstande

100 m til stranden
4,5 km til indkøb

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige

Ferienpartner Sverige

Velkommen til Feriepartner Sverige, din partner for sommerhuse i Sydsverige. Roligt, betagende og uberørt – det er Sveriges landskab. Store skove, krystalklare søer og charmerende kystlinjer med idylliske skærgårde venter på dig her. Hos Feriepartner Sverige tilbyder vi dig et nøje håndplukket udvalg af sommerhuse i landets smukkeste ferieområder. Vi kender hver og et sommerhus, og vi står altid klar til at hjælpe dig med at opnå en uforglemmelig ferie.

Feriepartner Sverige

Lignende sommerhuse