Logo_Web

Skønt stort træ­som­mer­hus i det dejlige område ved Bønsvig Strand tæt på Præstø.

Hus-ID: 8157
Svalevej 3, Præstø
8 gæster
4 soveværelser
2 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Her kan I nyde ferien i dejlige om­gi­vel­ser og med kun 600 meter til vandet, hvor man kan bade og se de smukkeste so­l­op­gan­ge over Østersøen, Møn og Nyord.

Velkommen indenfor

Huset er lyst og ind­by­den­de med lyse gulve og lofter til kip. Her er plads til jer alle og man føler sig straks velkommen. I entreen er der plads til jeres overtøj. Køkkenet er i åben for­bin­del­se med stuen og her kan I sammen lave dagens måltider og planlægge feriens op­le­vel­ser. På kølige dage kan I samles i stuen og tænde op i brændeovnen, læse en god bog eller streame en film og nyde en kop kaffe eller et glas vin. I stuen er der flere hyg­ge­kro­ge og sid­de­plad­ser og en god spi­se­plads med plads til jer alle. Huset har desuden 4 gode soveværelser; 2 med en dob­belt­seng, og 1 med to enkelt senge og 1 med en en­kelt­seng og en høj seng. Her kan du nemt trække dig tilbage og tage en lur. Her er 2 badeværelser med gulvvarme, som har toilet, håndvask og bru­se­ni­che. I det store badeværelse kan I også nyde spabadet og saunaen. Og ingen behøver at vente på at te­e­na­ge­ren bliver færdig på badeværelset. Huset er helårsi­so­le­ret.

Nyd livet udenfor

Her er to delvist overdækkede terrasser med udgang fra stuen og entreen og en stor have med god kant­be­plant­ning. I haven er der en gynge og sandkasse, samt udendørs spil. Her kan I nyde de varme dage og lune aftner og når duggen falder, kan I trække ind under overdækningen og nyde stilheden og lade roen sænke sig.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser

Området har skøn natur og der er rig mulighed for gode van­dre­tu­re. Jungs­ho­ved er en lille halvø, der stikker ud ved Præstø - lige midt imellem Stevns klint og Møns klint.

Kun 10 km fra Bønsvig finder I den gamle, hyggelige købstad Præstø, som byder på gode indkøbs­mu­lig­he­der, han­dels­strøg, ishus, lystbådehavn, caféer og re­stau­ran­ter. Forkæl jer selv med et besøg på Michelin re­stau­ran­ten Fre­de­riks­min­de i Præstø - en absolut oplevelse i topklasse.

En halv times kørsel fra Bønsvig ligger Skovtårnet og Camp Adventure, som absolut er et besøg værd. Også Vor­ding­borg med Danmarks Borg­cen­ter og Gåsetårnet kan anbefales som udflugtsmål. Da København kun er en times kørsel fra huset, er der god mulighed for at tage en dagstur derind og for eksempel besøge Tivoli.

Andre faciliteter

2 børn
6 voksne
114 m² Hus
Bygget i 2004
1.143 m² Grunda­re­al
Elkedel
Emhætte

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Entré
Køkken
Soverum : 4
Stue

Afstande

600 m til stranden
600 m til kysten
10,0 km til indkøb

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Møn & Stevns

Feriepartner Møn-Stevns

Med en sommerhusferie hos Feriepartner Møn-Stevns har du 385 km kyststrækning til rådighed. Den lange kyststrækning er fuld af fantastiske oplevelser. Her kan du opleve Stevns og Møns Klint, som er en del af UNESCO’s Verdensarv. Møn og Nyord er de bedste steder i verden at se på stjerner. Hos os kan du gå på opdagelse, hoppe i bølgen blå eller tage en velfortjent pause midt i den danske natur med fuglekvidder og knæhøjt græs. Vi er lokale, og vi har stor viden om vores område. Vi står altid klar til at vise dig vejen til de allerbedste ferieoplevelser. Store som små.

Feriepartner Møn & Stevns