Logo_Web

Kig ud over hækken og find stien ned til badebroen og nyd Østersøen!

Hus-ID: R744
Poppelager 7, Rødvig
6 gæster
2 soveværelser
2 badeværelser
Husdyr ikke tilladt

Fan­ta­stisk dejligt be­lig­gen­de feriehus med udsigt over Østersøen. 2 hyggelige terrasser med skønne læ-kroge.

Gå den lille tur på 150 meter, og man står på den dejligste sten­strand med fin badebro. På stranden kan man finde sjove hulsten, og mange andre flotte sten til at tage med hjem, som gode minder fra en dejlig ferie. Her fra stranden kan man nyde den smukke udsigt ind mod Rødvig og Stevns Klint. I Rødvig er der mange gode re­stau­ran­ter, hvor man kan få alt, hvad hjertet begærer af for­skel­li­ge lækkerier. Ved havnen i Rødvig kan man sidde og nyde udsigten til den livlige aktivitet i lystbådehavnen og fi­ske­ri­hav­nen. Køb en lækker frisk fisk med hjem til af­tens­man­den, eller andre skønne lækkerier til frokosten fra Fi­ske­hu­set på havnen.

Huset er lyst, rummeligt og rigtig hyggeligt indrettet, og huset in­de­hol­der:

Entré og gang

Køkken i åben for­bin­del­se med dejlig lys op­holds­stue med so­fa­grup­pe og spi­se­plads. Ved so­fa­grup­pen er der brændeovn, og her kan man, efter en lang dag, sidde med benene oppe, og nyde en god bog og en god kop kaffe. Lade roen falde på, mærke varmen og hyggen brede sig i rummet.

Dejligt lyst køkken med bl.a. keramisk komfur med 4 ko­ge­pla­der og ovn, op­va­ske­ma­ski­ne, kaf­fe­ma­ski­ne, elkedel, mikroovn og køleskab med fryser.

Udestue med gode kom­fortab­le møbler, og udgang til dejlig fli­se­belagt, delvis ugenert terrasse med gode havemøbler. Fra terrassen er der udsigt til vandet.

2 gode badeværelser. Det ene badeværelse med spabad til 1 person, toilet og håndvask. Det andet badeværelse med toilet, håndvask og bru­se­ni­che.

2 soverum: 1 dob­belt­seng og skabsvæg, 2 en­kelt­sen­ge. Anneks (10 m2) (ej til vin­ter­brug) med 1 dob­belt­seng.

Va­ske­ma­ski­ne og i bryggers. Udendørs bruser. TV og internet. Et rigtig dejligt hus tæt på strand og skov, det perfekte sted med masser af gode op­le­vel­ser for en fan­ta­stisk ferie.

Andre faciliteter

6 voksne
90 m² Hus
Bygget i 1995
1.000 m² Grunda­re­al
Havudsigt
Elvarme
Var­me­pum­pe
Elkedel

Rum

Anneks
Ba­de­væ­rel­se : 2
Bryggers
Entré
Havestue
Køkken-alrum
Soverum : 2
Stue

Afstande

150 m til stranden
1,5 km til indkøb
1,5 km til re­stau­rant

Regler

Husdyr ikke tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Anbefalinger fra Sommerhusejer

Sommerhus med havudsigt og dejlig grund på Pop­pela­ger i Rødvig

In­dret­ning
Huset er vel­fun­ge­ren­de, lyst og moderne og har alle fa­ci­li­te­ter­ne, du behøver for at føle dig hjemme og nyde ferien. Særligt den store udestue med grønne vin­plan­ter og udsigt over eng og hav bliver fremhævet af tidligere gæster som et skønt sted at slappe af. Der er to ba­de­væ­rel­ser; i det ene kan du nyde både boblebad og brusebad. Køkken og stue er forbundne, med udgange til ter­ras­ser­ne, så det er nemt at samles til måltider eller hyggelige stunder udendørs. Indendørs kan du om aftenen nyde bræn­de­ov­nen og de hyggelige stuer. 

 

Udendørs
Der er to store terrasser, der giver mulighed for både at nyde solen om dagen og om aftenen kunne se den smukke sol­ned­gang.  For enden af haven ligger en lille bakke, hvor mor­gen­so­len og ha­vud­sig­ten kan nydes under de store piletræer.

Huset ligger tæt på havet, som både kan ses og høres– cirka 150 meter væk. En lille bådebro er opsat om sommeren, så man nemt kan komme ud på dybt vand. Der er både sand- og sten­strand. Sand­stran­den ligger lige rundt om vigen, omkring 3 minutters gang – bør­ne­ven­lig og skøn.

Omkring huset breder en stor eng sig ud, hvor man kan gå eller løbe ture. Der er to små søer på engen med kvækkende frøer og tudser i som­mer­af­te­ner­ne.

Om­gi­vel­ser
Rødvig ligger cirka 10 minutters gang fra huset langs stranden, en hyggelig fiskerby med caféer, re­stau­ran­ter og liv ved den aktive havn. Her finder du også en rigtig god fi­ske­hand­ler.

I nærheden, cirka 5 km væk, ligger Stevns Fortet, Stevns Klint Ex­pe­ri­en­ce og Gjorslev Gods – alle værd at besøge. Man kan leje cykler i Feriebyen og få en spændende rundtur i området. Feriebyen nås nemt ved at gå over engen fra huset, cirka 10 minutters gang. I Feriebyen er der mange ak­ti­vi­te­ter som gril­laf­te­ner, yoga og en legeplads – sjov for hele familien.

 

https://www.facebook.com/ro­ed­vig­fe­ri­e­by

https://www.facebook.com/stevns­kl­in­te­x­pe­ri­en­ce

https://www.facebook.com/profile.php?id=100071345667269

Kold­krigs­mu­se­um Stevns­fort - Østsjæl­lands Museer

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Møn & Stevns

Feriepartner Møn-Stevns

Med en sommerhusferie hos Feriepartner Møn-Stevns har du 385 km kyststrækning til rådighed. Den lange kyststrækning er fuld af fantastiske oplevelser. Her kan du opleve Stevns og Møns Klint, som er en del af UNESCO’s Verdensarv. Møn og Nyord er de bedste steder i verden at se på stjerner. Hos os kan du gå på opdagelse, hoppe i bølgen blå eller tage en velfortjent pause midt i den danske natur med fuglekvidder og knæhøjt græs. Vi er lokale, og vi har stor viden om vores område. Vi står altid klar til at vise dig vejen til de allerbedste ferieoplevelser. Store som små.

Feriepartner Møn & Stevns