Sommerhus NOR729, Arjeplog, til 5 personer og 1 husdyr

Hus-ID: NOR729
Långviken 42, Arjeplog
5 gæster
2 soveværelser
2 badeværelser
Husdyr: Alle husdyr tilladt

Arjeplog Storavan - Husets be­lig­gen­hed

Kun godt 100 km syd for po­larcirk­len ligger fe­ri­e­hu­set Arjeplog Storavan sammen med et gæstehus i enestående be­lig­gen­hed direkte ved søen Storavan i det hi­sto­ri­ske Lapland. Den nærmeste badeplads og den private motorbåd findes direkte på grunden. Fi­skeg­la­de gæster vil glæde sig over hi­sto­ri­er­ne om de "kæmpestore fjeldørreder", som er fanget her. Hvad det virkelig vil sige at bo i fuldstændig af­si­des­hed, kan man opleve her: den nærmeste indkøbs­mu­lig­hed i Arjeplog ligger omkring 40 km væk, og til tog­sta­tion og lufthavn i Ar­vidsjaur er der "kun" omkring 80 km.

Udstyr

På den øverste del af grunden, som skråner let ned mod søen, ligger ho­ved­hu­set med en stor veranda ud mod søen, hvorfra du kan nyde en storslået udsigt over vandet. Huset har et bo­liga­re­al på cirka 46 m² og tilbyder plads til tre personer fordelt på to soveværelser: ét med dob­belt­seng og ét med en­kelt­seng. Det vin­kel­byg­ge­de køkken med spisebord ved vinduet afsluttes af en smuk gammel brændeovn og går over i en hyggelig op­holds­stue med sid­de­grup­pe, fladskærms-tv med Chro­mecast (med mulighed for tyske kanaler), samt DVD- og Blu-ray-afspiller. Køkkenet er udstyret med elkomfur med gla­ske­ra­misk kogeplade og ovn, køle-fryseskab, op­va­ske­ma­ski­ne, mikroovn og kaf­fe­ma­ski­ne. Der er også et badeværelse med brusehjørne, toilet, håndvask og va­ske­ma­ski­ne. Det senere opførte gæstehus ligger kun få meter fra søen og har også en åben veranda mod vandet. Det kan bookes som tillæg for 50 EUR pr. nat og giver plads til to yder­li­ge­re personer. Der er et soveværelse med dob­belt­seng, et badeværelse med toilet og bruser samt et lille tekøkken med køleskab og kaf­fe­ma­ski­ne. Til begge huse hører havemøbler og en kulgrill. En ekstra motorbåd kan bookes efter behov.

Særlige forhold

Et at­trak­tivt fe­ri­e­hu­sen­sem­b­le til to par, der ønsker at opleve mid­nats­so­len sammen, men i separate boliger. Ankomst og afrejse kan planlægges flek­si­belt, så længe mini­mums­op­hol­det er én uge. Kæledyr er tilladt. Rygning i husene er ikke tilladt. Sen­ge­lin­ned og håndklæder kan lejes for 100 SEK pr. person. Slutrengøring koster 500 SEK. Begge dele betales ved ankomst på stedet. Wifi kan bookes for 375 SEK per uge.

Et særligt højdepunkt er turen til ud­sigts­b­jer­get Galt­si­puo­da, som byder på en im­po­ne­ren­de pa­nora­maud­sigt på 100 km – særligt betagende under mid­nats­so­len.




Andre faciliteter

5 voksne
1 stk husdyr
46 m² hus
350 m² grund
Bygget i 1993
Udsigt over landskab
Op­va­ske­ma­ski­ne
Va­ske­ma­ski­ne

Rum

Anneks
Ba­de­væ­rel­se : 2
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

30 m til stranden
40,0 km til indkøb

Regler

Husdyr: Alle husdyr tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige

Ferienpartner Sverige

Velkommen til Feriepartner Sverige, din partner for sommerhuse i Sydsverige. Roligt, betagende og uberørt – det er Sveriges landskab. Store skove, krystalklare søer og charmerende kystlinjer med idylliske skærgårde venter på dig her. Hos Feriepartner Sverige tilbyder vi dig et nøje håndplukket udvalg af sommerhuse i landets smukkeste ferieområder. Vi kender hver og et sommerhus, og vi står altid klar til at hjælpe dig med at opnå en uforglemmelig ferie.

Feriepartner Sverige

Lignende sommerhuse