Char­me­ren­de sommerhus med skøn havudsigt

Hus-ID: LK1737
Nellysvej 3, Kettrup Bjerge
2 gæster
2 soveværelser
1 badeværelser
Husdyr: Kun hunde tilladt

Udsigten imponerer her på Nellysvej 3. Dette char­me­ren­de sommerhus ligger nemlig højt placeret i Kettrup Bjerges naturskønne kyst­land­skab, og fra både hus og terrasse har I den dejligste udsigt over Ve­ster­ha­vet.

Velkommen indenfor
Huset er et klassisk dansk sommerhus med sortmalet træfacade og hvide vin­du­es­ram­mer. Inden døre er der også masser af vaskeægte som­mer­hu­s­at­mosfære, for her er der brændeovn, trælister på væggene og andre hyg­ge­ska­ben­de detaljer. Og så er der selvfølgelig det vi­dun­der­li­ge vue over havet og ma­re­halm­s­klædte klitter, der er en fin påmindelse om, at I holder ferie særdeles tæt på stranden. Hvis I ellers kan løsrive blikket fra ha­vud­sig­ten, kan I se nærmere på husets in­dret­ning: Kva­drat­me­ter­ne er for­nuf­tigt fordelt, så I har to soveværelser og et badeværelse at gøre godt med foruden det dejlige op­holds­rum med stue og køkken i åben for­bin­del­se.

Nyd livet udenfor
Så snart solen skinner, får I for­ment­lig lyst til at flytte udenfor på den store, ni­veau­forskud­te og helt igennem herlige træterrasse. Her er flere op­holds­plad­ser at vælge imellem, og det er selvfølgelig på den ve­st­vend­te ter­ras­se­af­de­ling, at udsigten over havet er al­ler­bedst. De andre solkroge ligger nu også pænt i land­ska­bet, så der er altid noget kønt at kigge på. En sydvendt del af terrassen er for øvrigt helt afskærmet, så det fungerer som en ugeneret solgård, hvor I kan sidde helt i læ.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser
300 meter – det er den korte afstand, I skal tilbagelægge, når I vil på stranden for at lege i sandet, bade og trave langs med kysten. Spad­se­re­tu­ren kan også gå til Ørnbjerg, som er Kettrup Bjerges højeste punkt og et perfekt sted at beundre den storslåede pa­nora­maud­sigt. Lokalområdet er virkelig naturskønt, og for de hi­sto­ri­e­in­ter­es­se­re­de ligger der stadig bunkers fra 2. Ver­denskrig spredt omkring i land­ska­bet. Skal hele ferien ikke til­brin­ges på terrassen og ude i naturen, kan I tage på udflugt til de fine kystbyer Løkken og Blokhus. Er der børn med på ferien, kan det anbefales at tage til Fårup Som­mer­land, som byder på masser sjove for­ly­stel­ser for hele familien.

Husk, at du altid kan låne trækvogne, bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge hos os i Fe­ri­e­part­ner Løkken. Du kan hente dem direkte på bureauet og returnere dem til os igen, når din ferie er vel overstået.

Andre faciliteter

2 voksne
2 stk husdyr
68 m² hus
Bygget i 1957
Renoveret i 1998
Havudsigt
Udsigt over landskab

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 2
Stue

Afstande

5,2 km til re­stau­rant
7,0 km til golfbane

Regler

Husdyr: Kun hunde tilladt
Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Løkken

Feriepartner Løkken

Velkommen til Løkken, hvor du kan nyde smukke kystlandskaber og en livlig bymidte. Vores dedikerede team kender området og hjælper dig med at finde det perfekte sommerhus. Uanset om du søger afslapning eller eventyr, står vi klar til at gøre din ferie uforglemmelig. Oplev det bedste af Nordjylland med os som dit lokale udlejningsbureau, og lad os sørge for, at din ferie bliver noget helt særligt.

Feriepartner Løkken

Lignende sommerhuse