Hyggeligt træsommerhus med overdækket terrasse i skønne Egense
Hus-ID: OH542Drømmer du om en ferie med ægte sommerhusstemning tæt på Limfjorden og Kattegat? Så er Glentevej 5 i Egense et oplagt valg. Her får du et klassisk dansk sommerhus i træ, som emmer af charme og hygge – et sted, hvor hverdagen kan sættes på pause, og hvor du og dine nærmeste kan nyde hinandens selskab i fredelige og naturskønne omgivelser.
Velkommen indenfor
Allerede når du træder ind i huset på Glentevej 5, bliver du mødt af en varm og hjemlig atmosfære. Indretningen er præget af klassisk sommerhusstil med træbeklædte vægge og lofter, bløde møbler og et naturligt lysindfald, der inviterer til ro og nærvær. Her er plads til at være sammen – om det så er over et kortspil ved spisebordet, en god film i sofahjørnet eller madlavning i det åbne køkken, hvor samtalen nemt fortsætter, mens gryderne simrer. Det er let at forestille sig en gråvejrsdag, hvor brætspillene bliver fundet frem, og duften af nybagt kage breder sig i huset. Når dagen går på hæld, kan du trække dig tilbage i rolige soveværelser og glæde dig til endnu en dag i afslappet ferietempo.
Nyd livet udenfor
Udenfor fortsætter den gode sommerhusstemning. Den overdækkede terrasse er et oplagt sted at starte dagen med en kop kaffe, mens morgensolen varmer dig om næsen og fuglene kvidrer i baggrunden. Her kan I sidde længe – både når solen står højt, og når duggen falder – for tagkonstruktionen sørger for ly, hvis vejret skulle drille. Der er masser af plads til både leg og afslapning på grunden, og børnene kan frit løbe rundt, mens de voksne nyder en stille stund med en god bog eller gør klar til grillmiddag. Når mørket falder på, og grillens gløder stadig luner, er det oplagt at runde dagen af med snobrød og feriesnak under åben himmel. Her er det let at give sig hen til feriefreden.
Kom tæt på de lokale oplevelser
Sommerhuset ligger fredeligt i det hyggelige sommerhusområde i Egense – en perle ved Limfjordens udmunding, hvor Kattegat begynder. Herfra har du kort afstand til både vandet og Egense Færgeleje, hvor du kan tage en hyggelig tur med færgen til Hals og gå på opdagelse i den livlige havneby med isboder, små butikker og spisesteder. Du er også tæt på det naturskønne område ved Mulbjerge og Lille Vildmose, hvor vandreture, fuglekiggeri og cykelture langs vandet er oplagte ferieaktiviteter. Ønsker du en mere aktiv dag, kan en tur til Aalborg byde på shopping, zoo og kultur i verdensklasse – og det hele ligger kun en kort køretur væk. Uanset om du er til ro eller oplevelser, har du det hele lige i nærheden.
Husk, at du altid kan låne trækvogne, barnestole og barnesenge hos os i Feriepartner Kattegat. Du kan hente dem direkte på bureauet og returnere dem til os igen, når din ferie er vel overstået.
Andre faciliteter
Rum
Afstande
Regler
Inkluderet i prisen
Forsikring inklusiv
Rengøring inklusiv