Logo_Web

Feriehus Nyttorp - Dejligt, moderne sommerhus med fin udsigt over Kal­mar­s­und

Hus-ID: OST143
Nyttorp 607, Kalmar
6 gæster
3 soveværelser
1 badeværelser
2 stk husdyr

Område
Et at­trak­tivt sommerhus med en skøn be­lig­gen­hed kun få meter fra Kal­mar­s­und og de mange smukke skærgårdsøer. Huset ligger i et velholdt som­mer­hu­s­område med omkring 30 huse, ca. 25 km nord for Kalmar – helt ud til Østersøen. En dejlig badeplads ligger kun ca. 250 m fra huset. Indkøb, hæveautomat og po­st­ser­vi­ce finder du i Rockneby, ca. 10 km derfra.


In­dret­ning
Det rummelige sommerhus tilbyder ca. 80 m² bo­liga­re­al og har plads til op til 7 personer. Det er indrettet med en op­holds­stue med åben pejs, sofa- og spi­se­af­de­ling samt SAT-TV med tyske og svenske kanaler. Derudover findes et moderne køkken med elkomfur og ovn, mikroovn, kaf­fe­ma­ski­ne, elkedel samt køle- og fryseskab. Huset har tre soveværelser. Det ene er møbleret med en dob­belt­seng og en køjeseng, det andet med to en­kelt­sen­ge og det tredje med en dob­belt­seng. Desuden er der et badeværelse med bruser, toilet og håndvask. I et separat rum står en va­ske­ma­ski­ne. Huset har både koldt og varmt rindende vand og kan opvarmes med el.
Fra den store, delvist overdækkede veranda, som er udstyret med havemøbler og grill, er der en meget smuk udsigt over Østersøen. Efter aftale med udlejerne kan der stilles barneseng og barnestol til rådighed.

Særlige in­for­ma­tio­ner
Ankomst og afrejse sker normalt om lørdagen. I lavsæsonen er andre an­komst­da­ge mulige ved minimum 7 dages leje. Rygning er kun tilladt på verandaen, ikke i fe­ri­e­hu­set. Husdyr er velkomne. Ved booking opkræves et depositum, som til­ba­ge­be­ta­les efter godkendt afrejse med fradrag af elforbrug. Gæsterne skal selv sørge for en grundig slutrengøring. Sen­ge­lin­ned og håndklæderkan desværre ikke stilles til rådighed. Der kræves ikke fisketegn for fiskeri i Østersøen.
Bemærk: El­pri­ser­ne kan variere og afregnes efter dags­ak­tu­el­le takster.


Andre faciliteter

6 voksne
2 stk husdyr
80 m² Hus
Bygget i 1970
Delvis renoveret i 2007
1.200 m² Grunda­re­al
Elvarme
Elkedel

Rum

Ba­de­væ­rel­se
Køkken
Soverum : 3
Stue

Afstande

250 m til stranden
250 m til kysten
10,0 km til indkøb
25,0 km til re­stau­rant
250 m til havet

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Sverige

Ferienpartner Sverige

Velkommen til Feriepartner Sverige, din partner for sommerhuse i Sydsverige. Roligt, betagende og uberørt – det er Sveriges landskab. Store skove, krystalklare søer og charmerende kystlinjer med idylliske skærgårde venter på dig her. Hos Feriepartner Sverige tilbyder vi dig et nøje håndplukket udvalg af sommerhuse i landets smukkeste ferieområder. Vi kender hver og et sommerhus, og vi står altid klar til at hjælpe dig med at opnå en uforglemmelig ferie.

Feriepartner Sverige