Et dejligt, rummeligt og børnevenligt sommerhus til alle årstider –  500 meter til stranden i Fjellerup

Et dejligt, rummeligt og bør­ne­ven­ligt sommerhus til alle årstider – 500 meter til stranden i Fjellerup

Hus-ID: 8858
Marie Nielsens Vej 28, Fjellerup strand og by
8 gæster
4 soveværelser
2 badeværelser
2 stk husdyr

Velkommen indenfor

Et sommerhus til alle årstider – hyggeligt, rummeligt og 500 meter til stranden i Fjellerup

Drømmer du om et sted, hvor børnene kan lege frit, hvor du kan samle familien omkring brændeovnen med en varm kop kakao på kølige dage, og hvor naturen udenfor skaber ro og nærvær? Så er dette solide og børne­ven­li­ge sommerhus et oplagt valg – uanset årstid.

Stemning og funk­tio­na­li­tet i skøn forening

Som­mer­hu­set er bygget i træ og har en hjemlig og afslappet atmosfære, der indbyder til samvær. I det lyse køkken/alrum og stue er der højt til loftet, et flot ly­sind­fald og en brændeovn, der skaber hygge stemning året rundt. Fra både køkken og stue har du direkte adgang til terrassen – og da en del af den er overdækket, kan du også sidde ude, når vejret er lidt mere om­skif­te­ligt.

Med 4 soveværelser – tre med dob­belt­seng og ét med køjeseng – og to badeværelser, hvoraf det ene har både spa og sauna, er der god plads til både af­slap­ning og aktivitet.

Gennemtænkte detaljer for hele familien

I et lille "hemmeligt rum" finder du en trækvogn, som gør det nemt at tage både børn og stran­dud­styr med de få hundrede meter ned til stranden – eller at trille til Brugsen og handle ind uden at slæbe. En praktisk detalje, som gør hverdagen lettere og sjovere i ferien.

Året rundt – med plads til både børn og hunde

Huset har en tv-pakke med uden­land­ske kanaler og byder velkommen til 2 hunde, så hele familien kan tage af sted sammen. Uanset om det er som­mer­fe­rie, efterårsferie, en forlænget weekend eller vin­ter­hyg­ge, er her alt, hvad du har brug for til en god ferie i rolige og naturskønne om­gi­vel­ser.

Nyd livet udenfor

Grunden er plan og åben med masser af plads til udeliv. Den store græsplæne er ideel til leg, boldspil og af­slap­ning. Her finder du en legeborg med gynger, sandkasse og sjove ud­for­drin­ger for små kla­trea­ber, der elsker at komme lidt op i højden og bruge kroppen. Der er også fodboldmål, så hele familien kan tage en rask kamp i haven.

Mod sydvest ligger en skøn gril­l­ter­ras­se, som hurtigt bliver et naturligt sam­lings­punkt for både store og små. Her kan du slappe af med maden på grillen og samtidig holde øje med børn og hunde, der tumler rundt på græsplænen – alt sammen med solen i ryggen langt ud på aftenen.

Og til de stille morgener er der en hyggelig morgen-terrasse mod øst, lige uden for køkkenet – perfekt til dagens første kop kaffe i fred og ro.

Kom tæt på de lokale op­le­vel­ser

Fjellerup Strand ligger smukt på Djurslands nordkyst. Stranden er ideel for børn med sit lave vand og sandbund. Med et blåt flag, klitter og små gyder er det den perfekte desti­na­tion for en dag fyldt med leg og eventyr. Naturen omkring Fjellerup er fan­ta­stisk og varieret, med mange van­dre­sti­er og mindre veje, perfekte til cykelture. Om foråret kan I nyde synet af gule raps­mar­ker og de smukkeste, lysegrønne løvskove. Gode mu­lig­he­der for lyst­fi­ske­ri, og mange børn elsker at fange krabber. For en spændende dagstur kan I besøge Mejlgård Slot, sten­dys­ser­ne ved Tustrup og Gl. Estrup Land­brugs­mu­se­um. Fra som­mer­hu­set er der kun ca. 15 minutters kørsel til Nordens største for­ly­stel­ses­park, Djurs Som­mer­land, der har det med at finde på noget nyt hele tiden. Her kan familien både få adre­na­li­nen til at pumpe og samtidig nyde de mange børne­ven­li­ge ak­ti­vi­te­ter. På en halv times kørsel kan I nå den hyggelige købstad Grenaa, hvor I kan besøge Kat­te­gat­cen­tret med hajer, pingviner og sæler - en spændende oplevelse for børnene. Hvis I er villige til at bruge en time i bilen, kan I tage til Randers, hvor I kan udforske Elvis-museet og Randers Regnskov, eller besøge Ebeltoft og Mols Bjerge på den sydlige del af Djursland. Sidst, men ikke mindst, kan I få et godt stor­by­pust med masser af shopping og kultur i Jyllands hovedstad, Århus, hvor der er noget for både børn og voksne. Fjellerup Strand er det perfekte ud­gangs­punkt for en uforg­lem­me­lig fa­mi­lie­fe­rie fyldt med op­le­vel­ser og sjov.




Andre faciliteter

8 voksne
2 stk husdyr
106 m² hus
Bygget i 2004
1 stk etager i lejemålet
Op­va­ske­ma­ski­ne

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Entré
Køkken-alrum
Soverum : 4
Stue

Afstande

500 m til kysten
750 m til re­stau­rant
11,0 km til golfbane
11,0 km til svømmehal
500 m til havet

Regler

Opladning af elbil ikke tilladt
Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • For­sik­ring inklusiv

  • Rengøring inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Djursland

Feriepartner Djursland

Ferie på Djursland er lig med oplevelser for alle, børnevenlige østvendte strande og storslået natur. Sæt dig i Danmarks hurtigste rutsjebane i Djurs Sommerland eller lad dyrene komme helt tæt på i Ree Park. Danmarks 2. største by, Aarhus, nås på under en time – her er der shopping for pigerne og fadøl langs åen for mændene - og regnbuen på AROS kunstmuseum giver den smukkeste udsigt over hele Aahus.

Feriepartner Djursland

Lignende sommerhuse