Virkelig dejligt poolhus til 14 personer tæt på Ebeltoft by og vandet
Hus-ID: 84240Velkommen indenfor
Træd ind i det flotte og hyggelige sommerhus på Øer Højden – her forenes nordisk elegance med varme og charme. Der er en unik udsigt til vandet så her kan bruges mange timer på bare at sidde og kikke ud. Det lyse, åbne opholdsområde med rå hyggehjørner og moderne køkken inviterer til samvær og uforglemmelige stunder. Med plads til både familie og venner byder hjemmet på komfortable opholdsmøbler og smart indretning, der skaber en afslappet atmosfære, hvor man straks føler sig velkommen. Når først caféstemningen indfinder sig med en god kop kaffe i hånden, ved du, at ferien er begyndt. Har børnene fået lov at komme i swimming poolen kan mor og far sidde i samme rum og slappe af. De kan også få et spil billard eller air hockey alt afhængig af hvad der er lyst til.
Nyd livet udenfor
Udenfor finder du den naturlige skønhed omkring dig fra den rummelige og solbeskinnede terrasse – her kan dagens måltider nydes med frisk luft og smil på læben. Grænsende til skov- og marklandskaber lokker de åbne vidder til gå- og cykelture eller blot ro. Når solen sætter sit sidste prik, tændes grillen og hyggelys, og I kan simpelthen bare læne jer tilbage og nyde de lange sommeraftener. Her er plads til spontane eventyr med en go’ bog, et glas vin eller en stille stund under stjernerne.
Kom tæt på de lokale oplevelser
Området omkring Øer, er et hyggeligt og populært ferieområde tæt på skov og strand. Stranden er kendetegnet af lavt vand og sandstrand. Dog kan stranden visse steder være en blanding af sten og sand. Er man til cykling på mountainbike cykler, finder man i området en 13 km lang bane, som er inddelt i forskellige sværhedsgrader. Fra huset er der ca. 5 min kørsel til havnen i Ebeltoft og her finder du Glasmuseet, som er førende indenfor moderne glaskunst. På havnen findes også flere gode spisesteder og der er altid mulighed for at købe friskfangede fisk. I Ebeltoft bys hyggelige brostensbelagte gader, finder du mange spændende butikker med b.la. brugskunst samt små hyggelige cafeer. Der er seværdigheder så som Det gamle Rådhus, hvor folk kommer fra nær og fjern for at blive gift. Fra huset er der en lille times kørsel til henholdsvis Kattegatcentret i Grenaa og Nordens største forlystelsespark Djurs Sommerland. Vi anbefaler også et besøg i et eller flere af de mange øvrige parker, som Djursland har at byde på, så som Ree Park, Skandinavisk Dyrepark og sidst men ikke mindst anbefaler vi en lang gåtur i Nationalpark Mols Bjerge.
Andre faciliteter
Rum
Afstande
Regler
Inkluderet i prisen
Forsikring inklusiv
Rengøring inklusiv