Feriehus Sandviksudden – moderne hus ved søen med 2 kajakker
Hus-ID: DAL956Beliggenhed
Velkommen til dette moderne hus i et feriehusområde ved Dals Långed i den kuperede og sørige region Dalsland. Søen Laxsjön og dens bademuligheder ligger kun 200 m væk. Søen indbyder også til fiskeri og padling med de to medfølgende kajakker. En købmand og en restaurant ligger 1,5 km væk. I Bengtsfors (17 km) kan du leje skinnecykler på jernbanestrækningen til Kyrkerud i Årjäng og køre gennem den smukke natur. I Bengtfors kan du også leje flere kajakker og kanoer hos bådudlejere. Andre interessante mål for dagsture er: Et hotel med en finere restaurant og et naturreservat ved Baldernäs (3 km); Elgparken »Dalslands Moose Ranch« (27 km); Sveriges største sø, Vänern (30 km); Bæversafari i Rådanefors (60 km).
Udstyr
Med sine 61 m² tilbyder dette feriehus plads nok til 4 feriegæster. Man kommer ind via den store og delvist overdækkede terrasse og står direkte i den lyse stue med spisebord og åbent integreret køkkenkrog. Her kan man slappe af i den store sofa og lænestolen foran fladskærms-tv'et eller nyde udsigten over søen. Køkkenet har tre keramiske kogeplader, ovn, køleskab og fryser, mikroovn, kaffemaskine, elkedel og brødrister – alt, hvad du behøver for at tilberede og servere almindelige retter. Fra stuen har du også adgang til de to soveværelser og det store badeværelse. Badeværelset har toilet, håndvask og vaskemaskine. Der er et tørrestativ til rådighed til tørring af vasketøj. Det ene soveværelse er indrettet med to enkeltsenge, det andet med en dobbeltseng. Sidstnævnte har også direkte adgang til træterrassen med udsigt over søen. På varme dage kan du sætte dig til rette i havemøblerne og tænde grillen.
Særlige informationer
Ankomst fra kl. 15.00; afrejse inden kl. 09.00. Kæledyr er desværre ikke tilladt. Der er gratis internet til rådighed. To 2-personers kajakker med padler og redningsveste i forskellige størrelser er inkluderet. Flere kanoer og kajakker kan lejes hos bådudlejere i Bengtfors (17 km). Slutrengøring er inkluderet i tilbudsprisen. Håndklæder og sengelinned skal medbringes. Strømmen faktureres indtil udgangen af april 2026 pr. kWh og er inkluderet i lejeprisen fra maj 2026. Sammen med lejeprisen opkræves et depositum, som refunderes 14 dage efter afrejse uden mangler fratrukket strømudgifterne.
Andre faciliteter
Rum
Afstande
Regler
Inkluderet i prisen
Forsikring inklusiv
Rengøring inklusiv



