Logo_Web

Ener­gi­ven­ligt sommerhus med spabad, sauna og andre luksus­de­tal­jer

Hus-ID: 487
Strandkrogvejen 3, Aargab
8 gæster
3 soveværelser
2 badeværelser
1 stk husdyr

Vil I gerne holde ferie i et stort og lækkert sommerhus tæt på stranden? Så skal I se nærmere på dette moderne livs­ny­der­hus, der ligger bare 400 meter fra Ve­ster­ha­vet.

Indendørs

Blot et hurtigt blik på den vel­ord­ne­de facade og de ve­lind­ret­te­de rum vil afsløre, at der er styr på sagerne her i som­mer­hu­set. Også knap så synlige detaljer bidrager til hel­heds­ind­tryk­ket, for der er ek­sem­pel­vis jordvarme, som er med til at holde ener­gi­for­bru­get i bund. I alle rum er der gulvvarme, og i stuen står en brændeovn, som kan skrue lidt ekstra op for hyg­ge­stem­nin­gen, når I sidder samlet rundt om spi­se­bor­det til et lækkert aftensmåltid. Maden kan I trylle frem i det ve­lud­sty­re­de køkken, der er en in­te­gre­ret del af stuen – og her er der selvfølgelig op­va­ske­ma­ski­ne, der gør det let at rydde af. I stedet kan I bruge tiden på at slappe af i sofaen, eller hvad med et spabad og en tur i sauna som en perfekt af­slut­ning på fe­ri­e­da­gen? I som­mer­hu­set er der to flotte badeværelser, og med tre soveværelser og en god hems har I sove­plad­ser til seks voksne og to børn.

Udendørs

I godt vejr er det oplagt at flytte fe­ri­e­li­vet ud i det fri – og i så fald er det skønt, at huset ligger på en stor og dejlig na­tur­grund på 1200 m2. Rundt om huset er der flere ter­ras­se­områder at vælge imellem, så I kan stille ha­ve­sto­le­ne lige der, hvor der er mest sol. Om aftenen kan I sætte jer under overdækningen mod vest, for her kan I grille med udsigt til den flotte af­ten­him­mel og ovenikøbet sidde lidt i ly, når duggen begynder at falde.

Be­lig­gen­hed

Selvom det er skønt at slappe af i huset og på terrassen, er der god grund til at begive sig ud for at udforske Aargabs populære som­mer­hu­s­område og den naturskønne omegn. Ve­ster­ha­vet venter bare 400 meter væk, og her på Holmsland Klit har I også kort afstand til Ringkøbing Fjord. På fjord­s­i­den kommer I nemt frem til Westwind Syd, hvor I kan surfe, sejle kajak og meget mere – og der er endda mulighed for at tage et kursus, hvis I er ny­be­gyn­de­re. Lyst­fi­ske­ri er også en populær aktivitet her i området, og der er blandt andet mange gode fi­skes­pots ved slusen og molerne i Hvide Sande.

GRATIS! Udlån af bar­ne­sto­le og bar­ne­sen­ge. Hvis det er tilladt at have husdyr i huset, har vi også hund­e­sen­ge til udlån (kan hentes og afleveres hos Fe­ri­e­part­ner Hvide Sande)

EL-bil opladning: Tjek op­lys­nin­ger­ne på husets fa­ci­li­te­ter, om det er tilladt at oplade EL-bilen.




Andre faciliteter

8 voksne
1 stk husdyr
120 m² Hus
Bygget i 2013
Jordvarme
Elkedel
Emhætte

Rum

Ba­de­væ­rel­se : 2
Hems
Køkken-alrum
Soverum : 3
Stue

Afstande

400 m til kysten
2,2 km til re­stau­rant
17,0 km til golfbane
2,9 km til svømmehal
400 m til fjorden

Regler

Rygning ikke tilladt

Inkluderet i prisen

  • Rengøring inklusiv

  • For­sik­ring inklusiv

  • Vand inklusiv

Destination

Loading...

Feriepartner Hvide Sande

Nyt billede på vej-caveat.jpg

MÆRK den salte luft, OPLEV en kutter tæt på, og NYD de smukkeste solnedgange fra en klittop. Skal din ferie indeholde hvide sandstrande, vandsport og leg, autentisk fisker-samfund og kulinariske oplevelser, så er Hvide Sande stedet. I Feriepartner Hvide Sande er vi din lokale sparringspartner, der glædeligt deler ud af gode råd til de bedste ferieoplevelser. VELKOMMEN på tangen mellem hav og fjord.

Feriepartner Hvide Sande

Lokale op­le­vel­ser i Hvide Sande

Undervisning fra surfskolen WestWind i Hvide Sande.

Sur­f­sko­len WestWind i Hvide Sande

Drømmer du om at prøve kræfter med bølgerne ved Ve­ster­ha­vet, er et sur­f­kur­sus på Sur­f­sko­len WestWind i Hvide Sande en oplagt oplevelse på som­mer­hus­fe­ri­en. Her får du mu­lig­he­den for at komme helt tæt på havet og mærke suset, når du fanger din første bølge.

Kurset foregår på stranden i Hvide Sande, hvor for­hol­de­ne ofte er ideelle til både begyndere og øvede. Un­der­vis­nin­gen starter på land med en in­tro­duk­tion til sikkerhed, teknik og bølger, inden du bevæger dig ud i vandet. Her guider in­struk­tø­rer­ne dig trin for trin, så du hurtigt får en for­nem­mel­se af balance og timing. Et kursus varer typisk 3 timer, så der er god tid til både læring og oplevelse.

Lokale oplevelser i Hvide Sande